Livekurzy.cz

Tour de France 2019

Tour de France 2019 je opravdu hodně zajímavá a my vám přinášíme všechny důležité informace, které před startem každé etapy musíte znát.

Tour de France 2019 je jednoznačně nejslavnější cyklistický závod na světě a sledují ho i sportovní fanoušci, které jinak cyklistika ani moc nezajímá. Dočkáme se i letos překvapivého vítěze, nebo se potvrdí předpoklady sázkových kanceláří a obhájí vítězství Geraint Thomas?

Poslední etapa, Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay

Aktuální výsledky a pořadí naleznete zde

Letour 2019

Letour je francouzský název pro Tour de France a zároveň jsou to také oficiální stránky závodu. Tour de France se poprvé jela již v roce 1903 a zúčastnili se jí výhradně francouzští jezdci. Závod se koná tradičně v červenci a jediné roky, kdy se Tour de France nejela byly během první a druhé světové války. Tour de France je závod té nejvyšší kategorie a zúčastnit se ho tak mohou pouze ty nejlepší týmy a také několik týmů druhé divize, které dostanou divokou kartu.

Tour de France favorité

Největším favoritem Tour de France 2019 byl Chris Froome, ale po jeho zranění se největší šance dávají obhájci loňského vítězství, na než vypsala sázková kancelář Sazkabet kurz 2,60. Dalším velkým adeptem na výhru je Egan Bernal s kurzem 5,50. Bez šance na výhru není ani s kurzem 6,00 Holanďan Tom Dumoulin, který v roce 2017 vyhrál Giro d’Italia Celkové vítězství jakéhokoliv jiného cyklisty by pak bylo velkým překvapením.

>>> Vsaďte si na vítěze Tour de France 2019 na Sazkabetu a získejte zdarma 300 Kč na ruku

Tour de France 2019 etapy

V posledních letech se stalo již tradicí, že Tour de France startuje v některé z okolních zemí. Stejně tak tomu bude i letos, kdy závod odstartuje v 6.července rovinatou etapou v belgickém Bruselu. Konec etapy bude taktéž v Bruselu. Hned následující bude závodníky čekat týmová časovka v ulicích Bruselu a až třetí den se cyklisté přesunou do Francie.

Ty nejzajímavější etapy nás budou čekat ve druhém týdnu, kdy ve 14. a 15. etapě čekají na závodníky dvě náročné etapy v Pyreneích a hned ta první má dokonce cíl na legendárním Tourmaletu. O držiteli žlutého trikotu se pak rozhodne v předposlední alpské etapě. Pak již bude následovat letecký přesun do města Rambouillet, ze kterého závodníci poslední den vyrazí do Paříže, kde tradičně Tour de France vyvrcholí pod Vítězným obloukem. V této poslední etapě se již nezávodí, ale zároveň vyhrát závěrečnou etapu na Champs-Élysées je velice prestižní. Podobně jako vyhrát tenisový grandslam French Open, který Tour de France předchází.

Tour de France délka

V prvních letech konání Tour de France, na začátku 20.století, byla celková délka všech etap zhruba 2500 kilometrů. V době, kdy cyklisté neměly žádné týmy a žádnou podporu, jezdili na historických kolech se zdá být neuvěřitelné, že se našli závodníci, kteří dojeli do cíle. V začátcích Tour de France se proto také občas stávalo, že si závod vybral i nějakou lidskou oběť. V průběhu let se závody prodlužovaly, ale zase ne až tak výrazně. Tour de France 2019 má celkovou délku 3268 km.

Tour de France 2019 online

Vzhledem k tomu, že každá etapa Tour de France se jede několik hodin a zpravidla ještě v pracovní době, tak je běžné, že diváci sledují online textové reporty, které jsou v dnešní době doplněny o skvělé grafické zpracování. Ten nejlepší pak naleznete na oficiálních stránkách letour.

Tour de France dresy

  • Žlutý trikot (maillot jaune) – je určen pro vedoucího závodníka celkové klasifikace a je zároveň nejznámější cyklistickým dresem. Žlutý dres je obdobou fotbalového koeficientu.
  • Puntíkovaný trikot (bílý s červenými puntíky) – je udělován nejlepšímu vrchaři, nebo-li závodníkovi, který cele horské bodování a je druhým nejstarším trikotem Tour de France.
  • Zelený trikot – nosí vedoucí jezdec bodovací soutěže a je určen pro nejlepšího spurtera.
  • Bílý trikot – náleží nejlepšímu jezdci do 26 let v celkové klasifikaci.
Žlutý trikot
Žlutý trikot, Foto: Pixabay.com

Tour de France 2019 výsledky

Přehled aktuálních výsledků jednotlivých etap naleznete v době konání Tour de France 2019 na této stránce.

Tour de France živě

Tour de France budou moci čeští diváci sledovat hned ve dvou televizích s českým komentářem. Tou první je celostátní ČT sport, která má tradičně i své studio s expertem. Druhou možností je pak Eurosport, který zase divákům přináší spoustu bonusových materiálů. Dalo by se říct, že Tour de France je pro české diváky zajímavá i tím, že je snad jedinou sportovní událostí, kterou můžeme sledovat hned na dvou celoplošných televizních kanálech.

Tour de France 2020

Již před začátkem Tour de France 2019 víme, že v roce 2020 budou první dvě etapy startovat v Nice. Jedna bude vhodná pro spurtery a druhá naopak zavede závodníky do hor a na své si tak přijdou i vrchaři.

>>> Sledujte všechny etapy Tour de France 2019 na TV Tipsport

18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!