Livekurzy.cz

Aktuální kurz libry a koruny – vývoj a historie

Libra je aktuálním platidlem ve Velké Británii. Platit s ní ale můžete také v některých dalších zemích. V článku vám představíme aktuální kurz libry, její vývoj a také se podíváme na její historii.

Aktuální kurz libry a koruny
Zdroj: Pixabay

Kurz libra – česká koruna, dolar a euro

V České republice se nejčastěji řeší kurz libry vůči české koruně, stejně jako vůči dolaru či euru. Kurzy libry se měnily především díky „Brexitu“ a dalším politickým či ekonomickým událostem. Tyto změny se dotkly kurzů jak vůči české koruně, tak i dalším světovým měnám

Kurz libra – KB, ČNB, ČSOB a Česká spořitelna

Kurz libry detailně a pravidelně sledují také bankovní společnosti v České republice. Jestliže se chystáte směňovat libry za jinou měnu či obráceně, měli byste se vždy ujistit, jak je na tom aktuální kurz u jednotlivých bank.

Kurzy libry k české koruně můžete sledovat například skrze kurzovní lístek Komerční banky. Ten se mění podle aktuálních kurzů. V kurzovním lístku se pak dozvíte, jaké jsou aktuální kurzy pro nákup nebo prodej libry.

Kurz libry – CZK, Kč a historie

Kurz libry vůči české koruně můžete vidět na grafu, který vám přinášíme níže.

Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

 

Z historického hlediska má za sebou libra poměrně překotné období. Na přelomu tisíciletí totiž atakovala historická minima, zatímco o pár let později zažila prudký pád. V současné době se libra pohybuje mezi 29–30 korunami. Nic na tom nezměnila ani covidová pandemie.

Libra znak a měna

Libra má specifický znak pro své označení. Je jím tento symbol: £. Někdy se můžete setkat také s označením Ł. Jiný znak se zpravidla pro označení této britské měny nepoužívá.

Náš článek také pojednává o libře jako měně. Existuje ale také libra jako váha (1 libra = 453,6 gramu). V České republice se ale spíše budete setkávat právě s librou jakožto měnou.

1 libra na czk

Abychom vám usnadnili přepočet libry na české koruny, můžete využít naší online kalkulačky. Stačí do ní jednoduše zadat údaje o počtu jednotlivých měn, a kalkulačka vám vypočítá, o kolik korun či liber se jedná.

Vývoj kurzu a měnový kurz libry

Kurz libry je vůči české koruně poměrně volatilní. To například u dolaru, eura nebo chorvatské kuny tolik neznáme. Situace na trhu s librou se proto občas mění rychleji, než by se na první pohled mohlo zdát. Výhledy ale mluví spíše o tom, že libra bude vůči české koruně slábnout. Vývoj kurzu libry můžete sledovat také pomocí grafu, který naleznete výše v našem článku.

Nejvyšší kurz libry v historii

Nejvyšší kurz v historii vůči české koruně byl 2. 4. 2004. Tehdy byl kurz 49,52 Kč za jednu libru. Tento kurz se ale dlouho neudržel a za rok se již libra obchodovala za necelých 44 korun. Jen o tři roky později se libra obchodovala za bezmála 29 korun. To je přibližně stejná hodnota, za jakou se s librou obchoduje také dnes.

Libra šterlinků

Libra šterlinků je označením pro britskou libru, ještě obecněji libru. Kódem této měny je GBP a jedna libra je dělitelná na 100 pencí. Ty jsou pak obdobou českých haléřů. Zajímavostí je, že libra šterlinků je v poměru 1:1 navázána na další tři měny britských území. Konkrétně se jedná o Gibraltar, Falkland a Svatou Helenu a Tristanu da Cunha. V těchto zemích ale můžete zaplatiti také librou

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.