Livekurzy.cz

Aktuální kurz chorvatské kuny – nákup, prodej a vývoj

Chorvatská kuna je používané platidlo v Chorvatsku – ráji českých dovolených. V našem článku se dozvíte aktuální kurz kuny, jeho vývoj a možnosti nákupu. K dispozici je také kalkulačka převodu českých korun na kuny.

Aktuální kurz chorvatské kuny
Foto: Pixabay

Chorvatská kuna – měna a kurz

Měna chorvatská kuna se do oběhu dostala v roce 1994. Setkat se můžete s mincemi i bankovkami, přičemž nejvyšší možnou bankovkou je 1 000 kun. Chorvatsko v současné době usiluje o přijetí eura, není tak jisté, jak dlouho bude kuna oficiálním chorvatským platidlem.

Kurz chorvatské kuny v posledních pěti letech výrazným způsobem nekolísal. Za jednu kunu jste tak v přepočtu dali od 3,5 do 3,2 koruny. Doplníme ještě informaci, že kuna je dělitelná stem na tzv. lipy. Ty jsou ekvivalentem českých haléřů.

Kurz kuny – ČSOB, KB a Moneta

Koruny za chorvatské kuny a obráceně můžete směňovat také v bankách. Ty nabízejí možnosti směny i za další měny, mezi které se může řadit například euro či dolar.

Aktuální kurz kuny u ČSOB se mění každý den. Než se proto vydáte směňovat koruny za kuny před dovolenou, rozhodně doporučujeme se na kurzovní lístek jednotlivých bank podívat. Kuny můžete směnit také u dalších bank, jako například u Komerční banky či u Monety.

Kurz kuny – CZK, EUR

Kuny ale před dovolenou v Chorvatsku nemusíte směňovat pouze za české koruny. Jestliže u sebe máte například eura, které byste chtěli směnit za kuny, nemělo by to představovat žádný větší problém. Níže vám přinášíme přehlednou kalkulačku, která vám pomůže s výpočtem kurzů mezi kunou, českou korunou a eurem.

Převodník české koruny vůči chorvatské kuně:

Převodník eura vůči chorvatské kuně:

Kurz kuny – ČNB, nákup, vývoj

Kurz kuny pravidelně vydává také Česká národní banka v rámci svého kurzovního lístku. Ten se pravidelně aktualizuje každý pracovní den. Díky tomu můžete získat přehled o tom, zda je vhodná doba na nákup kuny, nebo se vyplatí raději ještě počkat.

Posledních pár let se ale kuna drží v průměru na hodnotě 3,3 Kč. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní bance či směnárně, ve které peníze směňujete. Nemůžeme proto s jistotou tvrdit, kdy bude nejlepší doba na nákup kun.

Kurz kuny – Česká spořitelna, česká koruna a směnárna

Podobně jako všechny ostatní banky v České republice, taktéž Česká spořitelna pravidelně aktualizuje aktuální kurz české koruny vůči kuně. Můžete také využít jejich směnárnu, klidně i tu hotovostní. Předtím, než se vydáte na pobočku České spořitelny, ověřte si aktuální kurz.

Směnit koruny za kuny ale můžete také u klasických směnáren. Zde se může kurz velmi zásadním způsobem lišit směnárna od směnárny. Doporučujeme proto, pokud máte s některou dobré zkušenosti, zamiřte rovnou tam.

Aktuální kurz kuny – kalkulačka

Pro snadnější přepočet, kolik peněz budete potřebovat na směnu korun za kuny, vám přinášíme intuitivní a jednoduchou online kalkulačku. Stačí jednoduše zadat, kolik peněz potřebujete směnit a kalkulačka vám během chvíle ukáže výsledek. Kalkulačku můžete najít výše v našem článku.

Nejlevnější kurz kuny

Nejlevnější kurz kuny nemusí být úplně snadné najít. Museli byste projít všechny kurzovní lístky bank a směnáren, abyste zjistili, kde je kuna nejlevnější. Pokud ale nebudete měnit milionové částky, nemusíte hledat nejlevnější kurz. Stačí pouze najít takový, který je blízký kurzovnímu lístku ČNB.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.