Livekurzy.cz

Aktuální graf kurzu dolar koruna online + vývoj

Dolar hýbe světem, dalo by se říct. Dolarem se platí za běžné komodity na burzách, probíhají v nich miliardové transakce mezi zeměmi a není proto divu, že kurz dolaru je pro lidi a především obchodníky zajímavý. V našem článku se proto dozvíte aktuální dolarové kurzy či predikce, jak se bude dolar vyvíjet. 

Aktuální kurz dolaru
Foto: Pixabay

Dolar koruna aneb USD/CZK

Dolar vůči koruně zažil strmý vzestup i velmi strmý pád. V současné době se dá říct, že se kurz dolaru posledních pár let pohybuje okolo hranice 22 korun za dolar. Kurzy se ale mění každou chvíli, nejedná se ale o žádné silnější výkyvy, jaké můžeme znát například ze světa kryptoměn. Dolar koruna se běžně obchoduje ve směnárnách ale také v bankách. Vždy si proto ověřte, jaký aktuální kurz jednotlivé banky nabízejí.

Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

USD/CZK je zkratkou pro dolar vůči koruně. Díky tomuto údaji víte, kolik korun dostanete za určitý počet dolarů. Tyto hodnoty se ale pravidelně mění podle aktuální situace na trhu. Před obchodováním si proto zjistěte všechny dostupné údaje, abyste měli jistotu, že budete dolary směňovat v nejvýhodnějším aktuálním kurzu.

Jak se bude vyvíjet kurz dolaru a nákup

V současné době se dá očekávat, že kurz dolaru vůči koruně nebude divoce stoupat nebo klesat. Volatilita zde není tak velká, jako u kurzu Etherea a dalších kryptoměn. Zasadit se o to může výrazným způsobem ČNB, která spustila intervenci na obranu koruny. Karty v rámci vývoje kurzu dolaru můžou zamíchat jiné politické a ekonomické aspekty. Nedá se ale předpokládat, že by došlo k něčemu tak významnému, aby byl kurz dolaru vůči české koruně nestabilní.

Nedá se proto říct, že by byla dobrá nebo špatná doba na nákup amerického dolaru. Jestliže se chystáte na dovolenou či potřebujete nakoupit dolar pro obchodní potřeby, nemusíte se bát jej nakoupit, respektive směnit. Jak jsme psali výše, v současné době se neočekávají lepší nebo horší podmínky na finančním trhu.

Kurz dolaru ČNB a KB ke Kč

Aktuální kurz dolaru zveřejňuje pravidelně také ČNB. Kurz dolaru, podobně jako jiných měn, se mění každý pracovní den. ČNB vždy vydává aktuální kurzy v rámci kurzovního lístku. Ten můžete najít na oficiálních webových stránkách České národní banky.

Podobně jako ČNB, vystavují kurzovní lístek další banky, jako například Komerční banka. I ta vystavuje aktuální kurz dolaru ke Kč každý pracovní den. Pokud se chystáte nakupovat nebo prodávat dolary u KB, rozhodně se vždy podívejte, v jakém kurzu budou tyto transakce provedeny.

Dnešní kurz dolaru a 1 USD to CZK

Dnešní kurz dolaru je vydáván každý pracovní den, a zpravidla je vydáván Českou národní bankou. Pokud obchodujete s dolarem online, mohou se kurzy měnit. Pomocí jednoduché kalkulačky ale můžete zjistit, kolik korun právě teď dostanete za českou korunu. Kalkulačka 1 USD to CZK je jednoduchá. Stačí pouze vyplnit, kolik dolarů chcete převést na koruny a výsledek vidíte ihned.

Nejlepší a nejvyšší kurz dolaru v historii

Dolar se v minulosti obchodoval i za více jak 40 korun. Jeho maximální hodnota dosáhla 43,745 koruny za jeden dolar. Po takovém růstu ale nakonec přišel po pár letech pád a 22. 7. 2008 se jeden dolar obchodoval dokonce pouze za 14,454 koruny. V současné době se ale kurz dolaru vůči české koruně relativně stabilizoval a můžeme tak sledovat výkyvy okolo 21-23 korun za dolar. I na základě výše popsané predikce se nedá předpokládat, že by se z těchto hodnot dolar v blízké budoucnosti vymanil.

Měna dolar a platné dolarové bankovky

Měna dolar byla zavedena ve Spojených státech již 6. července 1785. Postupem času se samozřejmě měnil vzhled mincí i bankovek. V současné době se můžeme setkat se 6 mincemi (1, 5, 10, 25, 50 centů a 1 dolar), a se 7 bankovkami (1, 2, 5, 10, 50 a 100 dolarů). Jaké jsou ale platné dolarové bankovky?

  • 1 dolar s vyobrazeným Georgem Washingtonem
  • 2 dolary s vyobrazeným Thomasem Jeffersonem
  • 5 dolarů s vyobrazeným Abrahamem Lincolnem
  • 10 dolarů s vyobrazeným Alexandrem Hamiltonem
  • 20 dolarů s vyobrazeným Andrewem Jacksonem
  • 50 dolarů s vyobrazeným Ulyssesem Grantem
  • 100 dolarů s vyobrazeným Benjaminem Franklinem

Pokud si nejste jistí, zda je dolarová bankovka pravá, můžete se podívat, jak poznat padělané americké bankovky. 

Kolik je americký dolar

Kolik je americký dolar, přesněji za kolik jej prodáte případně koupíte, můžete zjistit u jednotlivých směnáren, bank či na oficiálních webových stránkách České národní banky. Na ty se vždy podívejte před tím, než budete dolar kdekoli kupovat nebo prodávat. Pokud narazíte výrazně odlišný kurz, zvažte, zda nebude lepší dolary prodat nebo koupit na jiném místě.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.