Livekurzy.cz

Aktuální kurz eura dnes – grafy a vývoj pro nákup a prodej

Euro je v současné době oficiální měnou většiny zemí Evropské unie. Pro někoho je euro pouze měnou na dovolenou, jiný v této měně provádí nemalé obchodní transakce. Ať už jste na jedné nebo na druhé straně, může vás zajímat aktuální kurz eura, grafy a prognóza možného vývoje evropské měny.

Aktuální kurz eura
Foto: Pixabay

Kurz EUR – CZK, USD a vývoj

Kurz EUR vůči CZK se poslední rok pohybuje v rozmezí 24–26 korun za jedno euro. Tento trend ale můžeme pozorovat již několik let. Z počátku byl vývoj eura vůči české koruně velmi divoký a částky přesahující 30 korun nebyly výjimkou. Posledních pár let se ale kurz více méně ustálil.

Pokud bychom se podívali na vývoj kurzu EUR vůči USD zjistíme, že v posledním roce se pohyboval v rozmezí 1,08 po 1,23 dolaru za jedno euro. Od roku 2021 má ale kurz vůči dolaru spíše klesající tendenci. V současné době je těžké predikovat, jaký vývoj kurzu eura můžeme očekávat.

Vývoj kurzu eura vůči české koruně či dolaru není zdaleka tak bouřlivý, jako tomu může být například u kurzu bitcoinu. Nemusíte se tak obávat, že by kurz eura výrazněji kolísal o desítky procent.

Kurz EUR – střed ČNB a ČSOB

Česká národní banka (ČNB) vyhlašuje každý pracovní den kurzy devizového trhu. Tento kurz se dá označit jako střed kurzu eura u ČNB. Platnost takového kurzu je pak po celý aktuální pracovní den. Pro víkendy, státní svátky a nepracovní dny obecně pak vždy platí takový kurz, jaký byl vyhlášený poslední pracovní den. Podívejte se na aktuální kurz eura dle ČNB, abyste byli v obraze.

Podobný kurzovní lístek pak vyhlašuje také ČSOB. Na základě zveřejněného kurzu pak banka eura nakupuje nebo prodává. Před transakcemi pod hlavičkou banky se tak vždy podívejte, jaký aktuální kurz eura ČSOB nabízí.

Kurz eura – dnes, ČNB, Česká spořitelna a graf

Dnešní aktuální kurz eura můžete získat v následujícím grafu. Kurz eura vychází z aktuálního kurzu ČNB, která jej stanovuje každý pracovní den. Je ale možné, že v případě banky, jakou je například Česká spořitelna, bude kurz eura jiný.

Kurzy měn ze stránek Kurzy.cz

Aktuální kurz eura – čerpací stanice ONO

Pro motoristy či dopravce může být zajímavý aktuální kurz eura na čerpacích stanicích ONO. Tato benzinka se řadí mezi dlouhodobě nejlevnější v České republice, a to především díky enormně nízké marži, kterou si ONO účtuje. Za pohonné hmoty je možné na ONO zaplatit také v eurech.

Vedle toho se na čerpacích stanicích nachází také směnárny, ve kterých můžete směnit eura za české koruny a obráceně. Kurz eura čerpací stanice ONO můžete najít na jejich webových stránkách, které jsou pravidelně aktualizovány.

Nejlepší a maximální kurz euro: Nejvyšší kurz eura v historii

Nejlepší a maximální kurz eura vůči české koruně byl v květnu 2000. V té době jste mohli za jedno euro získat 36,55 Kč. Naopak nejsilnější koruna byla v červenci 2008, kdy se euro obchodovalo za 23,05 Kč. Korunu se pak vůči euro více méně stabilizovala, a proto se dnešní kurz pohybuje okolo 25 Kč.

Chcete vědět, kolik euro si koupíte za české koruny v současném kurzu? Pak můžete využít kalkulačky, kterou vám přinášíme na konci našeho článku.

Prognóza vývoje kurzu eura

Prognózu vývoje kurzu eura zpravidla vydává ČNB. V ní zohledňuje hned několik aspektů, které se podílejí na vývoji kurzu. Počítat se vždy musí s inflací, hrubým domácím produktem či mírou úrokových sazeb. Konkrétní informace a prognózy vývoje můžete sledovat na oficiálních stránkách ČNB.

Dnešní kurz eura od ČNB

Dnešní kurz eura od ČNB je vždy závislý na tom, co Česká národní banka vyhlásí. Kurz se mění vždy každý pracovní den. Od tohoto kurzu se pak odráží obchodovatelnost. Abyste byli v obraze, můžete se podívat na dnešní kurz eura od ČNB, který najdete výše v článku.

1 EUR to CZK – kalkulačka

Pro výpočet 1 eura vůči české koruně můžete použít kalkulačku, kterou vám přinášíme. Snadno a rychle tak můžete zjistit, kolik českých korun dostanete za směněná eura. Kalkulačka je jednoduchá a výsledek se dozvíte okamžitě.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.