Livekurzy.cz

Ethereum kurz – aktuální cena, graf vývoje a těžba

Ethereum je další virtuální měnou, kryptoměnou. Vůbec poprvé spatřila světlo světa 30. července roku 2015. Od té doby se stává mezi těžaři a obchodníky čím dál oblíbenější. V našem článku se proto dozvíte výhled Etherea, jeho vývoj, možnosti kde jej koupit, případně jak můžete Ethereum těžit.

Aktuální kurz Etherea
Foto: Pixabay

Ethereum aktuálně, vývoj a graf

Ethereum je aktuálně „dvojkou na trhu“ hned po známějším bitcoinu. Tento trend již nějakou dobu trvá a dá se předpokládat, že to tak i zůstane. Kurz bitcoinu je mnohonásobně vyšší než kurz Etherea a to se jen tak nezmění.

Ethereum se na první maxima dostal asi tři roky po jeho oficiálním spuštění. Tehdy se obchodoval za skoro 30 000 korun. Během roku ale kurz spadl na 3 000 Kč a řešilo se, zda má tato kryptoměna vůbec budoucnost. Jen o dva roky později se ale již jedna mince obchodovala za bezmála 90 000 korun a bylo jasné, že Ethereum bude mezi obchodníky a těžaři oblíbené.

Podobně jako drtivá většina kryptoměn, také Ethereum je velmi volatilní a během dne se kurz významným způsobem mění. Přinášíme vám proto aktuální graf vývoje hodnoty Etherea vůči české koruně.

Jak těžit Ethereum – ETH miner

Ethereum se těží velmi podobně, jako bitcoin. Těžba probíhá metodou Proof of Work. Každá transakce se musí ověřit a toto ověření zajišťují právě těžaři tím, že poskytnou svůj výkon na ověřování transakcí. Odměnou jsou pak vytěžená Etherea. Tato virtuální mince se těží výhradně na grafických kartách. Aby se těžba vyplatila, musíte mít kvalitní a výkonné herní karty. Případně můžete sáhnout po ETH mineru.

V září 2022 došlo v systému a těžbě Etherea k revolučním změnám

ETH minery jsou vlastně stroje, speciální počítače, které jsou postavené právě pro těžbu etherea. Tyto stroje jsou poměrně drahé, sehnat je ale můžete i jako bazarové zboží. Vzhledem k ceně jedné mince etherea se ale těžba zpravidla vyplatí. Existují také různé kalkulačky, kam zadáte výkon mineru, případně cenu elektrické energie a tak dále. Kalkulačka vám pak na základě dat a obtížnosti těžby vypočítá, zda je pro vás těžba výhodná.
Ethereum mining calculator

Ethereum Rig

Ethereum Rig je speciálně navržené zařízení, počítač, který slouží právě k těžbě kryptoměny Ethereum. Rig zpravidla obsahuje velké množství výkonných grafických karet, pomocí kterých k těžbě dochází. Tyto těžební stroje bývají poměrně drahé, protože se v nich využívá skutečně nejvýkonnějších grafických karet. Ethereum Rig můžete koupit nový, bazarový případně i ze zahraničí. Záleží pouze na vás.

Ethereum peněženka a převod

Ethereum peněženka je vhodná na to, abyste mohli Ethereum nějakým způsobem vlastnit a držet. V současné době existují čtyři základní druhy Ethereum peněženek:

  • Online
  • Mobilní
  • Počítačová
  • Hardwarová

Abyste měli absolutní jistotu, že jsou vaše mince v bezpečí, doporučujeme zvolit hardwarovou peněženku. Té důvěřuje většina lidí obchodující s mincemi Etherea.

Převod Etherea můžete provést jednoduše. V případě, že budete tuto virtuální minci nakupovat, po zaplacení sjednané částky odesílá burza nebo směnárna Ethereum na vámi zadanou peněženku. Jestliže chcete odeslat Ethereum z jedné peněženku na druhou, ani to není žádný problém. V rámci své peněženky zadáte cílovou peněženku a virtuální měnu jednoduše převedete.

Ethereum classic vs. Ethereum 2.0

Ethereum classic je vlastně původní kryptoměna, která byla založena v roce 2015. Ethereum 2.0 zatím není v provozu, nic méně se na této platformě již pracuje a ke spuštění by mělo dojít brzy. Jakmile dojde ke spuštění nového Etherea, dojde také k zastavení těžby. Mince se nově budou získávat metodou Proof of Stake. Budete tedy odměňováni za to, že virtuální měnu držíte. V současné době se přesně neví, kdy ke sloučení dojde, mluví se ale o letních měsících tohoto roku.

Ethereum výhled a prognóza

V současné době má Ethereum výhled do budoucna slušný. Pracuje se na přechod na verzi 2.0, která s sebou přinese jiný způsob „těžby“, může také přinést vyšší kurz, a především odměnu za držení mincí. Ethereum se samozřejmě snaží stát se kryptoměnou číslo 1, před bitcoinem to ale bude mít těžké. Prognóza na nejbližší měsíce není vůbec špatná, vše ale bude záležet na tom, jak se uchytí Ethereum 2.0.

Virtuální měna Ethereum – jak koupit

Virtuální měnu Ethereum můžete nakoupit jednoduše. Stačí vám registrace u některé známé kryptoměnové burzy, případně můžete směnit peníze v kryptoměnových směnárnách. Postup je velmi jednoduchý. Poté, co provedete registraci, zvolíte, kolik mincí Etherea chcete koupit. Celková cena se vypočítá dle aktuálního kurzu. Po úspěšné transakci se mince Etherea převedou do vaší peněženky. Celý postup je velmi jednoduchý a burzy nebo směnárny vás procesem přehledně provedou.

Ethereum – kde koupit a kurz online

Koupit Ethereum lze prakticky čtyřmi způsoby. Prvním způsobem je zvolit ověřenou kryptoměnovou burzu. V takovém případě můžete zvolit například Binance či Coinbase. Druhou možností je využít některé směnárny, kde jednoduše směníte české koruny za Ethereum. Vybrat můžete například SimpleCoin či CoinMate.

Třetím způsobem je použít tzv. Bitcoinmat. Těch je v České republice více než 50. Jak již název napovídá, můžete zde jednoduše koupit Ethereum ale také Bitcoin. Ethereum také můžete koupit poté, co se domluvíte s jiným držitelem této virtuální mince.

1 Ethereum a ETH to CZK

Hodnota 1 Etherea se mění velmi rychle. Sledujte proto pečlivě kurz před tím, než se rozhodnete virtuální minci zakoupit. Pomůže vám také kalkulačka ETH to CZK, díky které snadno zjistíte, kolik mincí získáte za vámi zvolenou částku v českých korunách.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.