Livekurzy.cz

Koeficient UEFA a fotbalové poháry

Koeficient UEFA určuje nasazování týmů do Ligy mistrů a Evropské ligy. Přečtěte si, jak se počítá a jaký je rozdíl mezi klubovým a národním koeficientem.

Koeficient UEFA určuje nasazování jednotlivých týmů do Ligy mistrů a Evropské ligy. Počítá se vždy za posledních pět let a na jeho základě jsou nasazovány týmy do předkol a základních skupin evropských pohárů. Jak si vedou české týmy?

UEFA koeficient
Foto: Zdroj ČTK, imago sportfotodienst, Sergey

Koeficient UEFA – co to je a jak se počítá

Rozlišujeme dva druhy koeficientu UEFA. Rozhodující pro účast v evropských pohárech je Národní koeficient UEFA, který rozhoduje o tom, kolik týmů a do jaké fáze Ligy mistrů či Evropské ligy bude z dané země nasazeno. Klubový koeficient UEFA je pak rozhodující pro každý jednotlivý klub a rozhoduje o nasazení nebo nenasazení týmu při losování dané fáze evropské soutěže.

Jak se počítá Národní koeficient UEFA

Národní koeficient UEFA je počítán na základě výsledků jednotlivých klubů dané země v posledním ročníku Ligy mistrů a Evropské ligy. Hodnota koeficientu je založena na průměrné hodnotě. Celkový počet získaných bodů je vydělen počtem účastníků země a sečten s hodnotami dosaženými danou zemí v předchozích 4 sezónách evropských soutěžích. Pokud dvě fotbalové asociace mají stejný koeficient, pak o konečném umístění v žebříčku UEFA rozhoduje poslední sezóna.

Bodový systém Národního koeficientu UEFA

  1. Každý tým získá 2 body za výhru a jeden bod za remízu (v předkolech je pak počet bodů poloviční).
  2. Týmy, které postoupí do osmifinále, čtvrtfinále, semifinále nebo finále Ligy mistrů a Evropské ligy pak získávají body navíc za každé kolo.
  3. Každý tým, který se kvalifikuje do základní skupiny Ligy mistrů nebo do čtvrtfinále Ligy mistrů, získá navíc 4 body.

Jak se počítá Klubový koeficient UEFA

Klubový koeficient UEFA je založen na výsledcích klubu v předchozích pěti sezónách Ligy mistrů a Evropské ligy. Hodnota koeficientu pak rozhoduje o nasazení klubu při losování konkrétních fází evropských soutěží.

Bodování Ligy mistrů

Vyřazení v 1. předkole – 0,5 bodu
Vyřazení ve 2. předkole – 1 bod
Účast v základní skupině – 4 body
Výhra v základní skupině– 2 body
Remíza v základní skupině – 1 bod
Účast v osmifinále – 4 body

Za vyřazení ve 3. předkole týmy body nezískávají, protože se automaticky přesunou do Evropské ligy a nadále sbírají body v této soutěži.

Bodování Evropské ligy

Vyřazení v 1. předkole – 0,25 bodu
Vyřazení ve 2. předkole – 0,5 bodu
Vyřazení ve 3. předkole – 1 bod
Vyřazení v play-off – 1,5 bodu
Výhra v základní skupině – 2 body
Remíza v základní skupině – 1 bod

Kluby, které postoupí do základní skupiny získají vždy minimálně 2 body, bez ohledu na to, zda hráli nějaké předkolo.

Fotbalový koeficient 2022/2023

V aktuální sezóně se evropských pohárů mohly zúčastnit čtyři české týmy. Plzeň se dostala do druhého kola Ligy mistrů. Slovácko získalo pozici ve třetím předkole Evropské ligy. Obě pražská S, tedy Sparta a Slavie se kvalifikovala do druhého předkola Konferenční ligy. Díky koeficientu se již více českých týmů do evropských pohárů nevešlo. Vše se ale může změnit po sezoně 2022/2023.

UEFA koeficient a Liga mistrů

Asi vůbec tou nejzásadnější otázkou, na kterou UEFA koeficient odpovídá je to, kolik bude mít daná země míst v nejprestižnější soutěži s názvem Liga mistrů a zda bude mít tým přímo nasazený do základní skupiny Ligy mistrů a nebo budou muset týmy hrát předkola.

Přímý postup do Ligy mistrů

Nejlépe si vedou země na prvních čtyřech místech. Ty totiž mají zajištěny hned 4 zástupce v Lize mistrů a navíc všichni čtyři budou nasazeni rovnou do základní skupiny. Důležitým milníkem je také 10.místo, které jako poslední zaručuje jistotu jednoho účastnického místa v základní skupině Ligy mistrů.

Žebříček klubů UEFA

Žebříčku klubů UEFA rozhoduje o nasazení týmů při losování jednotlivých fází evropských pohárů od předkol až po čtvrtfinále a je tedy pro každý tým důležité, být co nejvýše. Na předních místech se pravidelně umisťují především evropské velkokluby, mezi které můžeme řadit například Real Madrid, Bayern Mnichov ale také Manchester City či francouzské PSG.

Z českých týmů si nejlépe stále stojí Sparta Praha, která je momentálně na 42.místě, ale díky nevydařeným posledním sezónám se dá v brzké době očekávat její velký sešup. Viktoria Plzeň je na 44. místě. Po větší mezeře se na 73. místě objevuje SK Slavia Praha. Ve druhé stovce je pak Slovan Liberec, FK Jablonec, SK Sigma Olomouc, FC Zlín a na 187. místě pak FK Mladá Boleslav. Třeba oblíbený tým Jarka Nohavici Baník Ostrava byste v žebříčku hledali marně. Na aktuální žebříček klubů UEFA se podívejte zde.