Livekurzy.cz

Koeficient UEFA a fotbalové poháry

Koeficient UEFA určuje nasazování týmů do Ligy mistrů a Evropské ligy. Přečtěte si, jak se počítá a jaký je rozdíl mezi klubovým a národním koeficientem.

Koeficient UEFA určuje nasazování jednotlivých týmů do Ligy mistrů a Evropské ligy. Počítá se vždy za posledních pět let a na jeho základě jsou nasazovány týmy do předkol a základních skupin evropských pohárů.

UEFA koeficient
Foto: Zdroj ČTK, imago sportfotodienst, Sergey

Koeficient UEFA – co to je a jak se počítá

Rozlišujeme dva druhy koeficientu UEFA. Rozhodující pro účast v evropských pohárech je Národní koeficient UEFA, který rozhoduje o tom, kolik týmů a do jaké fáze Ligy mistrů či Evropské ligy, bude z dané země nasazeno. Klubový koeficient UEFA je pak rozhodující pro každý jednotlivý klub a rozhoduje o nasazení nebo nenasazení týmu při losování dané fáze evropské soutěže.

Jak se počítá Národní koeficient UEFA

Národní koeficient UEFA je počítán na základě výsledků jednotlivých klubů dané země v posledním ročníku Ligy mistrů a Evropské ligy. Hodnota koeficiente je založena na průměrné hodnotě. Celkový počet získaných bodů je vydělen počtem účastníků země a sečten s hodnotami dosaženými danou zemí v předchozích 4 sezónách evropských soutěžích. Pokud dvě fotbalové asociace mají stejný koeficient, pak o konečném umístění v žebříčku UEFA rozhoduje poslední sezóna.

Bodový systém Národního koeficientu UEFA

  1. Každý tým získá 2 body za výhru a jeden bod za remízu (v předkolech je pak počet bodů poloviční).
  2. Týmy, které postoupí do osmifinále, čtvrtfinále, semifinále nebo finále Ligy mistrů a Evropské ligy pak získávají body navíc za každé kolo.
  3. Navíc každý tým, který se kvalifikuje do základní skupiny Ligy mistrů nebo do čtvrtfinále Ligy mistrů, získá navíc 4 body.

Jak se počítá Klubový koeficient UEFA

Klubový koeficient UEFA je založen na výsledcích klubu v předchozích pěti sezónách Ligy mistrů a Evropské ligy. Hodnota koeficientu pak rozhoduje o nasazení klubu při losování konkrétních fází evropských soutěží .

Bodování Ligy mistrů

Vyřazení v 1.předkole – 0.5 bodu
Vyřazení ve 2.předkole – 1 bod
Účast v základní skupině – 4 body
Výhra v základní skupině– 2 body
Remíza v základní skupině – 1 bod
Účast v osmifinále – 4 body

Za vyřazení ve 3.předkole týmy body nezískávají, protože se automaticky přesunou do Evropské ligy a nadále sbírají body v této soutěži.

Bodování Evropské ligy

Vyřazení v 1.předkole – 0.25 bodu
Vyřazení ve 2.předkole – 0.5 bodu
Vyřazení ve 3.předkole – 1 bod
Vyřazení v play-off – 1.5 bodu
Výhra v základní skupině– 2 body
Remíza v základní skupině – 1 bod

Kluby, které postoupí do základní skupiny získají vždy minimálně 2 body, bez ohledu na to, zda hráli nějaké předkolo

Fotbalový koeficient 2018 a 2019

V aktuální sezóně se zúčastnilo evropských pohárů hned pět českých týmů. Viktoria Plzeň se kvalifikovala přímo do základní skupiny Ligy mistrů. Slavia Praha po vyřazení v předkole Ligy mistrů hraje základní skupinu evropské ligy, stejně tak jako třetí z českých účastníků, severočeský Jablonec.

Sparta Praha bohužel v této sezóně vypadla hned v 1.předkole a ani Sigmě Olomouc se nepodařilo postoupit do skupiny Evropské ligy. A protože se koeficient sčítá za posledních 5 sezón a České republika bude odečítat mimořádně vydařený ročník 2013/2014, tak nám reálně hrozí, že počet českých účastníků v dalších sezónách evropských pohárů klesne.

UEFA koeficient a Liga mistrů

Asi vůbec tou nejzásadnější otázkou, na kterou UEFA koeficient odpovídá je to, kolik bude mít daná země míst v nejprestižnější soutěži s názvem Liga mistrů a zda bude mít tým přímo nasazený do základní skupiny Ligy mistrů a nebo budou muset týmy hrát předkola.

Přímý postup do Ligy mistrů 2019

Nejlépe si vedou země na prvních čtyřech místech. Ty totiž mají zajištěny hned 4 zástupce v Lize mistrů a navíc všichni čtyři budou nasazeni rovnou do základní skupiny. Důležitým milníkem je také 10.místo, které jako poslední zaručuje jistotu jednoho účastnického místa v základní skupině Ligy mistrů. A pro nás, Českou republiku je rovněž 15.místo, protože to jako poslední zaručuje 2 týmy v kvalifikaci o Ligu mistrů.

Bohužel musíme dodat, že momentálně se Česká republika nachází na 17.místě s mírných odstupem na 15. Švýcarsko a reálně nám tak hrozí, že od sezóny 2020/2021 bude hrát předkolo Ligy mistrů pouze vítěz Fortuna ligy.

Žebříček klubů UEFA

Žebříčku klubů UEFA rozhoduje o nasazení týmů při losování jednotlivých fází evropských pohárů od předkol až po čtvrtfinále a je tedy pro každý tým důležité, být co nejvýše. Žebříčku momentálně neohroženě vládne španělský Real Madrid, který Ligu mistrů vyhrál v posledních třech sezónách. Na čele také naleznete všechny ostatní evropské velkokluby jako je Bayern Mnichov, Barcelona, Juventus, Paříž SG, ale i FC Sevillu, která si vede obvykle dobře v Evropské lize.

Z českých týmů si nejlépe stále stojí Sparta Praha, která je momentálně na 41.místě, ale díky nevydařeným posledním sezónám se dá v brzké době očekávat její velký sešup. Viktoria Plzeň je na 51. místě. Slavia Praha opět pro změnu doplácí na bídné před předchozí sezóny a je až za hranicí první stovky a může tak očekávat, že pokud se probojuje do vyřazovací fáze Evropské ligy, tak nebude nasazena. Ve druhé stovce je pak již jen Slovan Liberec. Ostatní české týmy jsou až ve třetí stovce. A třeba oblíbený tým Jarka Nohavici Baník Ostrava byste v žebříčku hledali marně. Na aktuální žebříček klubů UEFA se podívejte zde.