Livekurzy.cz

Giro d Italia 2019 program a výsledky

Giro d Italia je druhý nejstarší cyklistický závod a letos se můžeme těšit na jeho 102.ročník. Kdo letos získá růžový trikot?

Giro d Italia je prvním závodem v sezóně série Grand Tour a zároveň je po Tour de France druhým nejstarším cyklistickým závodem. Poprvé se jel v roce 1909. V letošním roce se pojede již 102. ročník Gira a bude začínat v sobotu 11.května. Jméno vítěze budeme s jistotou znát v neděli 2.června.

Foto: ČTK/ZUMA/David Stockman

Giro online

Průběh každé etapy Gira můžete sledovat podrobně na oficiálních stránkách Giro d Italia. Pokud se nespokojíte s textovým zpravodajství a budete chtít na svém telefonu nebo tabletu sledovat přímý přenos, tak si můžete zakoupit po dobu trvání Eurosport Player. Není to nijak drahé a kvalita obrazu je opravdu skvělá.

Aktuální výsledky všech etap naleznete zde

Giro d Italia 2019 etapy

Letošní Gito d Italia bude mít celkem 21 etap. Jako první přijde na řadu individuální 8 km dlouhá časovka v Bologni. Celkem se pojedou časovky tři. Nejzajímavější část závodu na nás čeká od druhého týdne. Velmi zajímavá bude 12. etapa, kdy se pojede na legendární vrchol Gavia. Na Mortirolo vystoupají závodníci v 16. etapě a na Manghen ve 20. etapě. A jméno vítěze se dozvíme v neděli 2.června ve Veroně.

>>> Zaregistrujte se v Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Giro d Italia 2019 závodníci, účastníci

Počet účastníků Giro d Italia je pevně stanoven na 176. Povinně v závodu startuje všech UCI World týmů (týmy nejvyšší kategorie) a na divokou kartu, na základě kvalifikace, byly vybrány čtyři týmy nižší kategorie UCI Professional Continental. Každý tým do závodu nasadí shodný počet osmi závodníků. O kvalitě týmů pak rozhoduje obdobný žebříček jako je ve fotbal koeficient UEFA.

Giro růžový trikot

Pokud se řekne Giro d Italia, tak se každému fanouškovi vybaví růžový dres pro nejlepšího závodníka. Tak jako je na Tour de France proslulý žlutý trikot, tak Giro má růžovou. A stejně tak jako u Tour de France, tak o barvě trikotu rozhodla barva papíru pořadatelezávodu, tedy deníku Gazzetta dello Sport, který vycházel v době vzniku závodu na růžovém papíru. Celkem třem cyklistům v historii se podařilo dovézt růžový trikot do cíle pětkrát – Alfredo Binda, Fausto Coppi a Eddy Merckx. Nejvíce vítězných etap vyhrál spurter Mario Cipollini, celkem 42. Lídr vrchařské soutěže vozí modrý trikot, pro nejlepšího spurtera je cyklámenový dres (fialovo-růžový) a bílý dres, stejně jako na Tour de France, je určen pro nejlepšího nejmladšího jezdce do 25 let.

>>> Giro d’Italia live stream

Stejně jako v předchozích letech, budete moci závod Giro d Italia sledovat na sportovní stanici Eurosport. V českých médiích se Giru jistě bude podrobně věnovat každé sportovní zpravodajství. Možností jsou také různé jiné neoficiální stránky, na který bude Giro jistě streamováno, jen budete muset strpět a pozavírat spoustu reklam.

Giro d Italia 2018

Giro d’Italia 2018 bylo specifické tím, že jeho první tři etapy se jeli v Izraeli. A napodobilo tak třeba slavnou NHL, která také nějaké zápasy hraje mimo USA a Kanadu. Giro v roce 2018 odstartovalo časovkou jednotlivců v Jeruzalémě, pak následovala druhá etapa z Haify do Tel Avivu a poslední etapa v Izraeli se jela z Beersheby do Eilatu. Zároveň to byly  první etapy jakéhokoliv závodu Grand Tour, které se jely mimo Evropu. Růžový trikot pro vítěze dovezl 27.května do Říma britský cyklista Chris Froom, když ho získal fenomenálním způsobem až v 19.etapě – tedy relativně pozdě. Froom dokázal jet v úniku neskutečných 80 kilometrů a získal si tak obdiv všech cyklistických fanoušků. Tato etapa je považována v historii Giro d Italia za jednu z nejlepších.

>>> Sledujte všechny etapy Giro d Italia na TV Tipsport