Livekurzy.cz

Brazilská fotbalová liga – Campeonato Brasileiro Série A

Brazilská fotbalová liga je největší a nejsledovanější fotbalovou ligou mimo Evropu. Přečtěte si vše o fotbalu v Brazílii.

Klub Santos, Brazilie
Foto: Pixabay

Fotbal v Brazílii je jednoznačně národním sportem číslo jedna a brazilská fotbalová liga je zároveň nejsledovanější fotbalovou ligou mimo Evropu. Pokud budeme tvrdit, že v Brazílii hraje fotbal doslova každý, tak se rozhodně mýlit nebudeme. A to včetně žen!

Fotbal Brazílie

Pokud má někde domov fotbalový bůh, pak je to jistě Brazílie a Brazilská fotbalová liga. Kdekoliv v Brazílii budete, tak uvidíte partičky chlapců, dívek, kluků, mužů, ale i pánů v důchodovém věku, kteří si kopou na hřištích, respektive na jakýchkoliv místech, jež hřiště i jen připomínají. Díky tomu jsou brazilští fotbalisté, kterým se přezdívá Kanárci, považováni za nejvíce technicky vyspělé hráče na světě. Pokud se podíváte na jakoukoliv soutěž na světě, tak si buďte jistí, že v ní bude působit nějaký hbitý, technicky vyspělý a pravidelně góly střílející Brazilec.

Brazilská fotbalová liga

Brazilští fotbalisté hrají ve všech prestižních fotbalových ligách důležitou roli, ale přesto je pro každého brazilského fanouška nejdůležitější domácí brazilská fotbalová liga. To se bohužel o Češích a české Fortuna lize říct nedá. Brazílie je synonymem pro fotbal, ale přesto brazilská fotbalová liga Campeonato Brasileiro Série A patří spíše mezi ty mladší ligy. Založena byla až v roce 1959 a systém, jakým se hraje dnes, byl představen v roce 1971. Je to především z toho důvodu, že Brazílie je rozlehlá země a pro týmy bylo v první polovině 20.století obtížné cestovat. Série A má 20 účastníků a hraje se pro nás neobvyklým systémem jaro-podzim. Většina klubů sídlí ve městech Rio de Janeiro a São Paulo. To znamená, že zde často bývají derby což vede k intenzivní rivalitě a i v Brazílii jsou k vidění častá řádění fanoušků. Nejúspěšnější mi kluby jsou s 8 tituly týmy Palmeiras a Santos.

>>> Grafy vývoje kurzů všech zápasů brazilské ligy najdete v sekci Fotbal

Brazílie na mistrovství světa ve fotbale

Brazilský národní tým je vůbec tím historicky nejúspěšnějším týmem na Mistrovství světa. Brazílie získala titul mistra světa celkem 5x. A to v letech 1958, 1962, 1970, 1994 a 2002. Mistrovství světa se v Brazílii konalo dvakrát. V roce 1950 Brazílie velmi překvapivě prohrála ve finále s Uruguayí. A i prozatím poslední Brazílií pořádané Mistrovství světa v roce 2014 skončilo pro domácí Brazilce velmi nešťastně, když utrpěli v semifinále debakl s Německem 1:7. Svou reputaci si Brazilci nenapravili ani v utkání o 3.místo, ve kterém rovněž zklamali a podlehli Nizozemí 0:3.

Santos FC

FC Santos je nejznámější a nejúspěšnější brazilský fotbalový tým. Založen byl 14.dubna 1912 v městě Santos státu São Paulo. Santos je také známý svými bílo-černými pruhovanými dresy, jež si v Evropě každý spojí s italským Juventusem. Klub má i svého maskota – velrybu, která značí, že město Santos je přístav. Nejúspěšnější éra týmu Santos se datuje do let 1961 – 1965, kdy tým získal v čele s legendárním Pelém hned ligových 5 titulů v řadě.

>>> Vsaďte si na brazilskou fotbalovou ligu ve Fortuně a získejte navíc bonus 700 Kč!

Pelé – nejlepší fotbalista historie

Dnes můžeme sledovat fantastický souboj mezi Ronaldem a Messim o to, kdo je nejlepším fotbalistou. Ale téměř nikdo nezpochybňuje to, že nejlepším fotbalistou všech dob je Pelé, vlastním jménem Edson Arantes do Nascimento. Mezinárodní fotbalová federace FIFA ho také zvolila nejlepším fotbalistou 20.století. Pelé rozvlnil síť soupeřů 1284x, což se žádnému jinému fotbalistovi nepovedlo. Ba co víc, nikdo jiný se tomuto číslu ani nepřiblížil a nejspíše ani v budoucnu nikdo na takovou metu nedosáhne. Pelé je rovněž jediným fotbalistou, který vyhrál 3x Mistrovství světa. Poprvé se mu to podařilo v roce 1958, kdy mu bylo pouhých 17 let, avšak hned se stal jednou z hvězd týmu. Při triumfech Brazílie v letech 1962 a 1970 již byl nepostradatelným členem týmu. V roce 1970 dal Pelé úvodní gól finále a byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. Ve stejném roce získal i cenu pro nejlepšího sportovce světa.

Pelé v FC Santos

Za Santos Pelé nastoupil poprvé v roce 1956 ve svých 15ti letech. O rok později se již stal nejlepším střelcem celé ligy. Celkem za Santos nastřílel 784 branek a měl průměr více než jednoho vstřeleného gólu na zápas. V Santosu hrál Pelé až do roku 1974, kdy ohlásil konec kariéry. Tu si pak ale ještě prodloužil o dva roky v týmu New York Cosmos, se kterém se rozloučil v roce 1977 ziskem titulu. Po skončení kariéry, se Pelé mimo jiné stal ministrem sport nebo působil jako vyslanec dobré vůle UNESCO v boji s dětskou chudobou a narkomanií. V roce 2005 Pelé dokonce propagoval Viagru a probořil tak bariéry o erektilní dysfunkci.

Neymar

Neymar je v současné době největší brazilskou fotbalovou hvězdou. Celým jménem se jmenuje Neymar da Silva Santos Júnior a stejně, jako Pelé, začínal v klubu FC Santos. V roce 2013 ho koupila FC Barcelona, ve které byl součástí útoku snů společně s Messim a Suarezem. Společně dovedli katalánský klub k několika titulům a trofejím. Neymar ale toužil po tom být tou hlavní hvězdou. Ne až druhý po Messim. Takže v létě roku 2017 neodolal vábení Paříže SG a přestoupil do francouzského klubu za astronomických 222 miliónů EUR, což je i hodně vysoká částka v bitcoinech. Dodnes se také soudně řeší Neymarův přestup do Barcelony. Ta za Brazilce oficiálně zaplatila 59 miliónů EUR, ale říká se, že ve skutečnosti přestoupil až za 95 miliónů EUR a že rozdíl v obou sumách byl načerno rozdělen mezi Neymara, jeho otce, agenta a prezidenta FC Santos.

Brazílie fotbalistky

V současné době je ženský fotbal na vzestupu a jaká jiná země by mohla mít ty nejlepší fotbalistky? Ano Brazílie. Vůbec nejznámější fotbalistkou je Marta Vieira da Silva, známá především jako Marta. Marta pětkrát vyhrála v anketě FIFA o nejlepší fotbalistku světa (2006, 2007, 2008, 2009, 2010). Navíc byla v této anketě dokonce pětkrát druhá. Ve své sbírce má ale i dvě stříbrné medaile z olympijských her. Její opravdový vrchol přišel na Mistrovství světa ve fotbale žen roku 2007, kde byla vyhlášena nejlepší hráčkou a stala se i nejlepší střelkyní turnaje.