Livekurzy.cz

Prezidentské volby 2023 kandidáti a kurzy na vítěze

Prezidentské volby 2023
Druh volby přímá, dvoukolová
Termín 1. kola pátek 13. a v sobotu 14. ledna 2023
Termín 2. kola pátek 27. a v sobotu 28. ledna 2023
Favorité Andrej Babiš, Petr Pavel, Danuše Nerudová
Andrej Babiš
Foto: ČTK/Říhová Michaela

Volba prezidenta 2023 – kdy bude a kdo kandiduje

Na konci června 2022 oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil termín příštích prezidentských voleb. Jméno příštího prezidenta ČR bychom měli znát v sobotu 28. ledna 2023, kdy skončí předpokládané druhé kolo prezidentských voleb. Půjde o čtvrtého prezidenta samostatné České republiky. Miloš Zeman nemůže třikrát po sobě kandidovat, ani kdyby chtěl, a předchozí prezident Václav Klaus kandidaturu neplánuje.

>>> Jaké mají jednotliví kandidáti šance podle Tipsportu?

Zájem kandidovat už projevily více než dvě desítky více či méně známých osobností, zdaleka ne každý zájemce se ale voleb bude moct účastnit. Kandidáti totiž musí nejdříve získat podporu od dvaceti poslanců, nebo deseti senátorů, nebo nasbírat alespoň 50 tisíc ověřených podpisů občanů České republiky. Zvládnout to museli nejpozději 66 dní před volbami (8. listopadu), kdy byl poslední termín podání kandidátní listiny.

Přihlášku nakonec podalo 21 kandidátů a 25. listopadu zveřejnilo Ministerstvo vnitra, která jména splnila všechny podmínky.

Kandidáti v prezidentských volbách 2023

Petr Pavel 81 083 podpisů občanů
Danuše Nerudová 82 413 občanů
Andrej Babiš 56 poslanců
Pavel Fischer 30 senátorů
Marek Hilšer 13 senátorů
Josef Středula 11 senátorů
Jaroslav Bašta 20 poslanců
Tomáš Zima 13 senátorů
Denisa Rohanová 20 poslanců

Prezidentské volby a kurzy na vítěze

Podle bookmakerů sázkových kanceláří je aktuálně největším favoritem prezidentské volby generál Petr Pavel. Dlouhou dobu měl nejpříznivější kurz Andrej Babiš, to se ale změnilo na přelomu léta a podzimu, když pro Pavlův úspěch začaly mluvit předvolební průzkumy.

Vítěz Sázkový kurz Procentuální šance podle kurzu
Petr Pavel 2 50
Danuše Nerudová 3,4 29,41
Andrej Babiš 3,5 28,57
Pavel Fischer 27 3,7
Marek Hilšer 38 2,63
Josef Středula 55 1,82
Jaroslav Bašta 200 0,5
Tomáš Zima 500 0,2
Denisa Rohanová 1000 0,1
Kurzy sázkové kanceláře Tipsport k 26. 11. 2022

Volba prezidenta 2023 – předvolební průzkumy a preference

Poslední relevantní průzkum ohledně prezidentské volby uspořádala agentura IPSOS. Průzkum se týkal pouze prvního kola a generál Pavel v něm vede před Andrejem Babišem a Danuší Nerudovou.

Petr Pavel 27,90%
Andrej Babiš 23,30%
Danuše Nerudová 16,90%
Pavel Fischer 7,40%
Marek Hilšer 6,70%
Karel Janeček 6,20%
Josef Středula 4,70%

Ještě výraznější rozdíl mezi Pavlem a Babišem ukazují průzkumy v hypotetickém druhém kole. Podle říjnového průzkumu agentury STEM/MARK by Babiš ve druhém kole nestačil ani na Danuši Nerudovou.

Jak probíhá volba prezidenta v ČR

Prezidenta si budou potřetí volit přímo občané. Prezidentská volba může být jednokolová i dvoukolová. Jednokolová v případě, že jeden z kandidátů získá hned v prvním kole nadpoloviční množství hlasů. Zatím ale vždy došlo i na druhé kolo, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Každé kolo probíhá dva dny, zpravidla se volí v pátek od dvou odpoledne do deseti a v sobotu od osmi ráno do dvou odpoledne.

Hlasovací lístky pro volbu prezidenta

Všichni voliči na území Česka obdrží volební lístky nejpozději tři dny před začátkem prvního kola volby na adresu svého trvalého bydliště. Voliči v zahraničí obdrží lístky až ve volební místnosti. Na každého kandidáta připadá jeden samostatný hlasovací lístek, takže se při volbě nijak nekroužkuje ani nekřížkuje.

Volba prezidenta a voličský průkaz

Lidé, kteří chtějí jít volit mimo své trvalé bydliště, si musejí zažádat o voličský průkaz. Ministerstvo vnitra zatím nezveřejnilo informace pro příští prezidentské volby, ale dá se očekávat, že voličský průkaz bude platný pro obě kola. O voličský průkaz si volič může zažádat ode dne vyhlášení volby a žádost musí být doručena nejpozději sedm dnů před jejím termínem. Zažádat lze písemně, osobně nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky.

Kdy končí prezident Zeman?

Druhé funkční období končí Miloši Zemanovi 8. března 2023.

Co se stane když zemře prezident?

V případě prezidentova úmrtí, odstoupení nebo neschopnosti vykonávat funkci, přebírají jeho pravomoci předseda Vlády a předseda Poslanecké sněmovny. V prvních dvou případech se musí do 90 dnů konat nové volby.

18+ | Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.