Africký pohár národů je mezinárodní fotbalový šampionát Afriky, který pořádá Konfederace afrického fotbalu (CAF). V roce 2019 se bude Africký pohár národů hrát od 21.června do 19.července v Egyptě, který bude zároveň obhajovat svou finálovou účast z posledního Afrického poháru národů.
Aktuální výsledky a tabulku naleznete zde
Africa cup of Nations
Africa cup of Nations je anglický název pro Africký pohár národů, který se často používá i v České republice. Stále se ale vlastně jedná o Mistrovství Afriky. V letošním roce se poprvé v historii Afrického poháru národů zúčastní 24 zemí. Hrací formát je klasický, tak jak ho známe z EURA a nebudeme tedy svědky žádných pokusů jako je nadstavba v nejvyšší české fotbalové lize. Dříve na závěrečném turnaji hrálo pouze 16 národních reprezentací. Původně se také měl turnaj uskutečnit v Kamerunu, ale vzhledem k nedostatečné infrastruktuře a přetrvávajícím problémům s teroristickou organizací Boko Haram, bylo na konci roku 2018 Kamerunu pořadatelství odebráno. Následně se pak o pořádání Afrického poháru národů 2019 rozhodovalo mezi JAR a Egyptem, kterému bylo nakonec pořádání šampionátu přiděleno.
>>> Vsaďte si Africký pohár národů a získejte bonus až 700 Kč
Africký pohár národů 2019 termín
Africký pohár národů 2019 se bude hrát letos od 21.června do 19.července 2019. Až do roku 2017 se Africa cup of Nations hrál vždy v lednovém termínu. Ale s přibývajícím počtem úspěšných afrických hráčů v evropských klubech a reprezentací na Mistrovství světa, bylo stále komplikovanější hráče v průběhu sezóny na Africký pohár uvolňovat. A letos se tak bude poprvé hrát na přelomu června a července, tak jako se hraje například Mistrovství Evropy. Zajímavostí také je to, že se původně se mělo hrát 15.června – 13.července, ale protože v té době bude ještě probíhat Ramadán, tak byl turnaj o několik dnů posunut. Nezapomeňte také, že i při sázení na zápasy Afrického poháru národů můžete dobře využít informace z pohybu kurzů na jednotlivé zápasy.
>>> Grafy vývoje kurzů všech zápasů najdete v sekci Fotbal
Africký pohár národů 2019 stadióny
Díky vyššímu počtu účastníků, bylo ihned po přidělení pořadatelství jasné, že se bude muset hrát na více stadiónech než dříve. Egypt nejdříve uvedl, že se bude hrát na osmi stadionech a ještě několikrát změnil jejich jména. Nakonec se ale bude hrát na těchto 6 stadiónech:
- International Stadium v Káhiře, kapacita 74 100 diváků
- 30 June Stadium v Káhiře, kapacita 30 000 diváků
- Alexandria Stadium v Alexandrii, kapacita 19 676 diváků
- Suez Stadium v Suezu, kapacita 27 000 diváků
- Ismailia Stadium v Ismailii, kapacita 18 525 diváků
- Al Masry Club Stadium v Port Said, kapacita 24 060 diváků
Africký pohár národů 2019 live (online stream), živě v televizi a na internetuAfrický pohár národů ještě na začátku tisíciletí nebyl nijak sledovaným turnajem. Pro jeho propagaci ale udělala hodně televizní stanice Eurosport, která pravidelně Africký pohár národů vysílá. Zřejmě tomu tak bude i tento rok. Pokud jej na své televizi nemáte, můžete využít službu Eurosport Player – můžete sledovat live přenosy na počítači, mobilu nebo tabletu v té nejvyšší kvalitě. Cena je přijatelná – 4,99 € / měsíc nebo 24,99 € / rok. Dá se ale také očekávat, že přímé přenosy nabídnou i české legální sázkové kanceláře jako Fortuna nebo Tipsport.
>>> Sledujte Africký pohár národů 2019 živě zde
Africký národní šampionát historie
Africký národní šampionát se poprvé konal v roce 1957 , ale v té době byl fotbal v Africe ještě hodně v plenkách a zúčastnily se ho tak pouze 3 země a není vyloučeno, že některé hráče ještě při běhání píchalo v boku. Od roku 1968 hrálo již 8 reprezentací a konal se pravidelně každý sudý rok. V roce 1992 se počet účastníků zvýšil na 12 a v roce 1998 na 16 zemí. Africký pohár národů 2012 se konal v Gabonu a Rovníkové Guinei a byl zároveň posledním v sudém roce. Hned následující rok se totiž hrálo Mistrovství Afriky znovu v JAR a od té doby také byla zavedena tradice hraní šampionátu v lichých letech. Největší postavou afrických šampionátů byl Roger Milla a především jeho oslavný taneček po vstřelení gólu. Milla tak posunul fotbalové oslavy po vstřelení gólu na vyšší úroveň.
Africké mistrovství národů
V kvalifikaci na Africké mistrovství národů uspěli týmy uvedené níže a jistě je také i v počítačové hře FIFA 19. Turnaje se samozřejmě zúčastní domácí Egypt a nebudou chybět ani obvyklí favorité na vítězství, jako je Pobřeží slonoviny, Nigérie nebo Kamerun:
- Alžírsko
- Angola
- Benin
- Burundi
- DR Kongo
- Egypt
- Ghana
- Guinea
- Guinea-Bissau
- Jihoafrická republika
- Kamerun
- Keňa
- Madagaskar
- Mali
- Maroko
- Mauritánie
- Namíbie
- Nigérie
- Pobřeží slonoviny
- Senegal
- Tanzánie
- Tunisko
- Uganda
- Zimbabwe
Týmy jsou nasazeny do šesti skupin po čtyřech účastnících. O nasazování týmů při losování základních skupin Afrického poháru národů rozhoduje také koeficient jednotlivých zemí, který je obdobou UEFA koeficientu.
CAF Afrika
CAF je Confederation of African Football neboli Africká fotbalová asociace, které je pořadatelem Afrického poháru národů a vlastně všech ostatních důležitých soutěžích v Africke, včetně africké Ligy mistrů, které se velmi podobá té evropské. Rostoucí prestiž Afrického poháru národů se odráží i na tom, že má již svého oficiálního sponzora z řad sázkových kanceláří a je na jeho zápasy stále uzavíráno více sázek. Jejím současným prezidentem je Ahmad Ahmad, který se narodil v roce 1959 na Madagaskaru a je sám bývalým fotbalistou a trenérem.