Livekurzy.cz

Maďarský forint – kurzy, kurzovní lístek, přepočet a kde koupit

Forint je platidlem v Maďarsku. Oficiálním kódem je HUF. Takto jej můžete používat při přepočtech či hledat na kurzovních lístcích. V Maďarsku se zase můžete setkat se zkratkou Ft. Podívejte se na převody forintu na české koruny a další zajímavé informace.

Maďarský forint
Foto: Pixabay

Maďarský forint – měna

Maďarský forint byl do oběhu poprvé zařazen 1. srpna roku 1946. Měna má za sebou poměrně divoký vývoj, kdy se nejdříve stabilizovala. Později ale přišla velká inflace, která měnu výrazně znehodnotila. Po vstupu do Evropské unie mělo Maďarsko přejít na euro. Nakonec se tak nestalo a v současné době se neví, kdy k přijetí dojde.

Forint se dále dělí na filléry. Jeden forint se dělí na 100 fillerů. Vzhledem k tomu, že jejich cena je tak zanedbatelná, dělení se nepoužívá. Nejnižší mincí, na kterou můžete v Maďarsku narazit je 5 forintů.

Maďarský forint to CZK aneb HUF to CZK

Abyste se při převodu maďarských forintů nespletli, připravili jsme pro vás jednoduchou online kalkulačku, s jejíž pomocí snadno převedete forinty na české koruny. Do kalkulačky stačí pouze zadat informace o tom, kolik HUF to CZK budete převádět.

Pro představu o tom, kolik forintů budete na cestu do Maďarska potřebovat přinášíme také jednoduché přepočty konkrétních hodnot.
  • 1000 HUF to CZK představuje asi 60 Kč
  • 3500 HUF to CZK představuje asi 215 Kč

Jak vidíte, maďarský forint rozhodně nepatří mezi nejsilnější měny vůči české koruně. Připravte se proto, že v Maďarsku budete i drobné nákupy platit vysokými bankovkami.

Kurzy forint, HUF – kolik je forint

Pokud se podíváme na vývoj kurzů forintu, přesněji HUF zjistíme, že 1 forint v dubnu roku 2004 dosahoval hodnoty 0,13 Kč. Postupně ale došlo k úpadku ceny. HUF začal padat a už se nahoru nikdy nedostal.

V současné době tak jeden forint odpovídá 0,06 Kč. Jedná se tak o skoro 50 % propad, což není vůbec málo. Otázkou tedy je, kdy Maďarsko reálně přejde na euro a maďarský forint tak oficiálně zanikne.

Forint to EUR

Vedle převodu na české koruny se také často převádí forint na eura. I proto jsme pro vás připravili jednoduchou kalkulačku, která vám pomůže s převodem forintů na eura, případně také obráceně.

Kurzovní lístek forint

Než se vydáte případně vyměnit koruny na forinty (nebo obráceně), můžete využít kurzovních lístků, které vypisují jednotlivé banky. Pomocí tohoto lístku totiž můžete zjistit, kolik forintů je potřeba na výměnu.

Kurzovní lístky vypisují jak jednotlivé banky, například Komerční banka, tak i naše hlavní banka. Můžete se tak snadno a rychle podívat také na kurzovní lístek České národní banky. Pro zběžnou informaci vám tyto kurzy budou bohatě stačit.

Směnárny forint – kde koupit forinty

V případě, že chystáte cestu do Maďarska a potřebujete koupit forinty, můžete k tomu využít nákup v bance, případně můžete zvolit směnárny. Nabídka směnáren se může lišit, proto si podle kurzovního lístku ověřte, jaký je aktuální kurz. Nebudete pak litovat.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.