Livekurzy.cz

Egyptská libra – kurz, kde koupit, kurzovní lístek a bankovky

Chystáte se do Egypta a zajímá vás proto aktuální kurz egyptské libry? V našem článku si o této měně něco povíme. Řekneme si, jaký je aktuální kurz egyptské libry vůči koruně, euru či dolaru. Víte také, jak vypadají egyptské bankovky? Všechny důležité informace se dozvíte v našem článku.

Egyptská libra
Foto: Unsplash

Egyptská libra – kurz a kde koupit

Egyptská libra je platidlem v Egyptě. Ten je rájem českých dovolenkářů nejen v létě ale také v zimě. Měna se dále dělí na tzv. piastr (100 piastrů = 1 egyptská libra). Setkat se můžete se zkratkou LE, narazit ale můžeme také na označení £E. Oboje je samozřejmě možné. Setkat se můžete také s označením EGP.

Co se týče kurzu, egyptská libra za posledních pět let kolísala mezi 1,15 až 1,56 Kč za libru. Přepočty tak nejsou nijak složité. V minulosti ale byly kurzy mnohem vyšší. V květnu roku 2000 se jedna egyptská libra obchodovala za bezmála 12 korun. Měna pak postupně klesala a během pěti let se dostala na hodnotu 3,8 Kč za libru. Pád ale pokračoval a v říjnu 2016 byla měna obchodována na 1,4 Kč.

Egyptskou libru můžete často obtížně sehnat. V případě, že chcete peníze měnit až na místě dovolené, doporučujeme vzít si s sebou dolary nebo eura. České koruny vyměníte opravdu těžko. Pokud chcete měnu nakoupit ještě v Česku, čeká vás celkem boj. V našich končinách je sehnání této měny obtížné.

Kurz egyptská librakoruna, euro, dolar

Kurz egyptské libry vůči koruně jsme popisovali výše. Pro jednodušší přehled jsme pro vás ale připravili online kalkulačku, s jejíž pomocí jednoduše a snadno vypočítáte, kolik korun budete pro směnu potřebovat.

Kurz egyptské libry vůči euru se v posledních pěti letech příliš neměnil. Dá se říci, že se pohyboval mezi 0,047 po 0,059. V současné době můžete jednu egyptskou libru vyměnit za 0,05 eura. Pro lepší představu, 1 euro znázorňuje 19,5 EGP. I pro tento převod měn jsme pro vás připravili jednoduchou kalkulačku.

Velmi podobně jako euro je na tom také americký dolar. Jeho hodnota je euru velmi podobná, nemá proto smysl se dále rozepisovat o převodních kurzech. Stejně jako v případě jiných měn, i v rámci dolaru jsme pro vás připravili kalkulačku.

Kolik je egyptská libra a kurzovní lístek

Informace o aktuální ceně egyptské libry vždy najdete v rámci kurzovního lístku. Ten vystavují jak samotné banky tak také Česká národní banka. Jednoduchým pohledem na kurzovní lístky zjistíte, za kolik můžete egyptskou libru koupit či prodat.

Jestliže se rozhodnete vyměnit peníze až v Egyptě, počítejte s tím, že místní kurzovní lístky mohou být jiné. Cena se bude také lišit směnárnu od směnárny. Doporučujeme proto se s aktuálním kurzem seznámit před tím, než vyrazíte do samotné směnárny. Vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě nadsazených cen.

Kurz egyptská libra na CZK a kalkulačka

O kurzech egyptské libry na CZK jsme psali již výše. Abyste získali přehled o tom, kolik liber za své koruny, dolary či eura dostanete, můžete využít kalkulačky, které jsou pro vás zdarma dostupné výše.

Egyptská libra bankovky

V Egyptě můžete narazit celkem na devět různých bankovek. V následujícím seznamu si představíme jednotlivé nominální hodnoty a také co, co na bankovkách naleznete.

  • 25 piastrů – hlavní barvou je modrá. Na líci najdeme mešitu Ayesha, na rubu pak erb Egypta.
  • 50 piastrů – hlavní barvou je hnědá. Na líci najdeme mešitu Al-Azhar, na rubu pak Ramesse II.
  • 1 egyptská libra – hlavní barvou je béžová. Na líci najdeme mešitu a mauzoleum Qaitbay, na rubu pak chrámy Abu Simbel.
  • 5 egyptských liber – hlavní barvou je modrozelená. Na líci najdeme mešitu Ibn Tulun, na rubu pak rytinu Hapiho.
  • 10 egyptských liber – hlavní barvou je růžová. Na líci najdeme mešitu Rifa´i, na rubu pak Khafre na trůnu.
  • 20 egyptských liber – hlavní barvou je zelená. Na líci najdeme mešitu Muhammada Aliho, na rubu pak faraonský válečný vůz.
  • 50 egyptských liber – hlavní barvou je hnědočervená. Na líci najdeme mešitu Abu Hurayba, na rubu pak chrám Edfu.
  • 100 egyptských liber – hlavní barvou je tyrkysová. Na líci najdeme mešitu sultána Hassana, na rubu pak velkou sfingu v Gíze,
  • 200 egyptských liber – hlavní barvou je olivová. Na líci najdeme mešitu Qani-Bay, na rubu pak sedícího písaře.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.