Livekurzy.cz

Polský zlotý – kurz, vývoj a kalkulačka

Polský zlotý, jak samotný název napovídá, je oficiálním platidlem v Polsku. Měna byla zavedena již v roce 1919 a udržela se dodnes i přesto, že postupně většina zemí v Evropě přecházela nebo v současné době přechází na euro.

Polský zlotý - kurz, vývoj a kalkulačka
Foto: Pixabay

Polský zlotý – euro, koruna a kurz

Kurz zlotého se v posledních letech pohybuje mezi 5–6 korunami. Maximální kurz přitom přesahoval 7,60 Kč za zlotý. Co se týče kurzu vůči euru, zde se zlotý pohybuje standardně mezi 0,23–0,24 euro za jeden zlotý. Můžeme tedy říct, že se v tomto ohledu jedná o stabilní měnu.

Zloty to CZK, EUR

Abychom vám usnadnili přepočet zlotých na koruny a eura, můžete využít kalkulačky, kterou vám přinášíme níže. Snadno si tak můžete spočítat, kolik zlotých dostanete za koruny či eura.

Kurz zloty – ČNB, Moneta a UniCredit

Vedle bank jako Moneta nebo UniCredit Bank můžete aktuální kurzovní lístek zlotého najít také na stránkách České národní banky. Ta kurzovní lístek aktualizuje každý pracovní den. Máte tak jistotu, že se můžete vždy podívat na aktuální kurzy. To je ideální zejména v případě, kdy jdete zloté směňovat do směnáren. Rychle totiž získáte přehled o aktuálních cenách.

Kurz zlotý – Air Bank, ČSOB, KB a mBank

Se zlotými obchodují také české banky. Ty vydávají aktualizovaný kurzovní lístek, ze kterého snadno zjistíte, za kolik budete zloté kupovat a za kolik prodávat. Tento kurz by měl být platný jak pro směňování na pobočkách, tak pro online platby a obchodování.

Kurzovní lístek a s tím související aktuální kurz zlotého u Air Bank, ČSOB a dalších českých bank naleznete vždy na webových stránkách konkrétní banky.

Kolik je zlotý na CZK

Kolik je zlotý v přepočtu na CZK můžete zjistit na základě kurzovních lístků jednotlivých bank či České národní banky. Pro rychlejší přehled, kolik zlotých dostanete, získáte i díky kalkulačce, kterou najdete výše v našem článku.

Polský zlotý platné bankovky

Podobně jako každá měna, také zloté se občas stanou terčem padělatelů, kteří se snaží do oběhu vypustit zfalšované bankovky. Přinášíme vám proto přehled platných polských bankovek, abyste nenaletěli.

Setkat se můžete celkem se šesticí bankovek:

  • 10 zlotých – hnědá bankovka s vyobrazeným Měsekem I.
  • 20 zlotých – nachová bankovka s vyobrazeným Boleslavem I. Chrabrým
  • 50 zlotých – modrá bankovka s vyobrazeným Kazimírem III. Velikým
  • 100 zlotých – zelená bankovka s vyobrazeným Vladislavem II. Jagellonským
  • 200 zlotých – žlutá bankovka s vyobrazeným Zikmundem I. Starým
  • 500 zlotých – červená a hnědá bankovka s vyobrazeným Janem III. Sobieskim

Každá bankovka navíc obsahuje označení pro nevidomé. Díky těmto prvkům nevidomí poznají, jakou bankovku právě mají v ruce.

Kurz zlotý kalkulačka

Kalkulačku kurzu zlotého, přesněji kalkulačka přepočtu korun na zloté se nachází na začátku článku. Můžete tak díky rychlému vyplnění jednoduché kalkulačky snadno zjistit, kolik zlotých za české koruny případně za eura zhruba obdržíte.

Aktuální kurz zlotý – měna a vývoj

Aktuální kurz zlotého je dostupný například na kurzovním lístku České národní banky. Kurz se pravidelně mění, nic méně zlotý patří spíše ke stabilnější měně. Jeho historie a vývoj nenaznačují žádné prudké kolísaní. V posledních letech se navíc zlotý drží okolo hodnoty 5,2–5,5 koruny za jeden zlotý. Ani v rámci dalšího vývoje se nepředpokládá prudký pád či vzestup.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.