Livekurzy.cz

Aktuální kurzovní lístek ČNB – graf, historie a středové kurzy

Aktuální kurzovní lístek ČNB je důležitým dokumentem, který zajímá každého, kdo obchoduje i v cizích měnách. Kurzovní lístek se pravidelně mění v návaznosti na aktuální situaci na obchodních trzích. V článku se dozvíte vše podstatné, co byste měli vědět.

Aktuální kurzový lístek ČNB
Foto: Pixabay

Co je kurzovní lístek a kdo ho vyhlašuje

Kurzovní lístek je dokument, ve kterém Česká národní banka zveřejňuje obchodní kurzy. Takto zveřejněné kurzy pak ČNB používá při platebních transakcích, které svým klientům poskytuje. Data z kurzovního lístku se pak hodí také pro účetní, kteří řeší přijaté či vydané faktury v cizích měnách.

Kurzovní lístky ale vyhlašují také jednotlivé banky. Transakce v cizích měnách tak provádějí podle svého aktuálního vydaného kurzovního lístku. Než tedy provedete transakce v cizí měně u jednotlivých bank, vždy se seznamte s aktuálním kurzem.

Kurzovní lístek ČNB – EUR, AED a ostatní měny

Jestliže potřebujete nakoupit či prodat eura nebo dirhamy (AED), může vám pro orientaci skvěle posloužit kurzovní lístek ČNB. Ten vám prozradí, za kolik můžete tyto ale i ostatní měny koupit či prodat. Transakce pak můžete provést přímo u ČNB, případně u jiné banky.

Zdroj: Peníze.cz – Kurzy měn

Kurzovní lístek ČNB – historie, střed a graf

Kurzovní lístek ČNB má také svoji historii. Můžete si tak dohledat, v jaký den byl jaký kurz pro jednotlivé měny. V rámci historie můžete jít o 5, klidně i 10 let zpět. Prakticky se můžete podívat na kurzovní lístek každého dne od vzniku samostatné České republiky.

Česká národní banka také zveřejňuje tzv. kurzy střed, které se berou jako referenční. Zpravidla se vydávají každý pracovní den. O víkendech a svátcích se pak jako střed kurzu bere hodnota vydaná poslední pracovní den.

Vývoj kurzů jednotlivých měn můžete sledovat také na kurzovním grafu ČNB. Jednoduše se můžete podívat na vývoj kurzu v rámci vámi zvoleného období.

Kurzovní lístek ČNB pro účetnictví a tisk

Kurzovní lístek ČNB pro účetnictví je vydán vždy pro jednotlivé zdaňovací období, které je vyhlašované Ministerstvem financí Takový kurzovní lístek lze využít pro přepočty faktur v cizích měnách pro potřeby danění. Podívejte se na jednotné kurzy měn pro vaše účetnictví.

Jestliže potřebujete kurzovní lístek ČNB vytisknout, můžete využít textový dokument, který můžete jednoduše vytisknout a případně založit do svého účetnictví. Kurzovní lístek ČNB pro tisk je vydáván v jednoduchém formátu.

Kurzovní lístek ČNB – kurzy měn iDNES

Kurzovní lístek ČNB obsahuje různé kurzy měn tak, aby bylo možné na základě těchto kurzů obchodovat. Dokument s aktuálními kurzy měn můžete objevit také na webu iDNES.cz. Na tomto portále naleznete především kurzy nejznámějších a nejpoužívanějších měn. Je ale lepší se vždy řídit podle aktuálního kurzovního lístku ČNB.

Kolik je euro ČNB a historie kurzu

Kolik je euro vůči české koruně se vždy dozvíte na stránkách České národní banky. Zde naleznete také historii kurzu, který kdy ČNB vydala. Tyto informace mohou být zajímavé pro účetní ale také pro nadšence do měn.

Jaký je aktuální kurz eura dle kurzovního lístku ČNB

Aktuální kurz eura dle kurzovního lístku se vyhlašuje na každý pracovní den. Přesnou hodnotu kurzu můžete vždy najít na oficiálních stránkách České národní banky. Vždy tak budete mít přehled o aktuálním dění na trhu s eurem ale i dalšími měnami.

Česká národní banka kurzy

Česká národní banka každý pracovní den vydává nové kurzy pro obchodování s jednotlivými měnami. Pokud tedy nevíte, jaký kurz má například euro, dolar či libra vůči české koruně, vždy se můžete spolehnout na Českou národní banku. Informace o kurzech můžete nalézt také u jiných bank, nemusejí být ale vždy totožné s těmi, které vydává právě ČNB.

Web www.cnb.cz kurzovní lístek

Kurzovní lístek vydávaný českou banku najdete právě na oficiálním webu ČNB. Vede informací z aktuálního kurzovního lístku se můžete podívat také na další informace týkající se měn či obchodování s nimi.

Jakub Zich

Jakub pro livekurzy.cz píše zajímavosti ze světa financí – zejména historické vývoje kurzů měn či kryptoměn. Právě o kryptoměny se již nějaký ten rok zajímá, není proto divu, že má přehled také o aktuálních kurzech. K psaní pro LiveKurzy se pak dostal díky zájmu o finance, krypto, akcie a další produkty. Příležitostně pak zabrousí také do tajů kurzového sázení. Ve volném čase se věnuje četbě, pěstování chilli a sportu.