Livekurzy.cz

Japonský jen: Kurz posílil! Převod CZK/JPY, značka, bankovky

Země vycházejícího slunce trpí populační krizí, vysokým státní dluhem a hospodářskou stagnací. Ale stále patří mezi největší světové ekonomiky, což dokazuje japonský jen. Kurz císařské měny zdánlivě vypadá slabě, ve skutečnosti však dlouhodobě posiluje. Jen přitom v Japonsku plní podobnou funkci jako centy v USA nebo haléře v České republice. Tady najdete graf a kalkulačku, která vám spočítá aktuální převod CZK/JPY.

bankovky, japonský jen, kurz
Foto: pixabay.com

Značka japonského jenu

Mince vypadají jako malá kolečka, a podle toho východní Asiaté říkají svým penězům. Čínský jüan, korejský won a japonský jen jsou měny, jejichž názvy původně znamenaly adjektivum kulatý. Finančníkům stačí úvodní litery, které na znamení kýžené cenové stability přeškrtnou vodorovnými čárami… a mají základní kurzové značky: ₩ = korejský won, ¥ = čínský jüan anebo taky japonský jen. Ovšem prakticky jde o různé finanční prostředky.

MěnaJaponský jen
Mezinárodní značka¥
Japonská značka
Mezinárodní výslovnostjen
Japonská výslovnosten
KódJPY (Japanese Yen)
Oblíbenost3. nejpoužívanější měna
Historické maximum76,643 JPY/USD (říjen 2011)
Historické minimum360 JPY/USD (prosinec 1970)
Meziroční inflace2,8 %
Inflační cíl2 %
Nadřízený orgánBank of Japan (BoJ)

Nejpoužívanějšími světovými měnami jsou americký dolar a euro, následuje japonský jen. Zdroje: Mezinárodní měnový fond, Banka pro mezinárodní vypořádání, CEID Data, BoJ

Platné bankovky a mince

Pro většinu světových měn platí, že základní jednotku dělíme na 100 drobných podjednotek. Kupříkladu čínský jüan rozměňujeme na feny, americký dolar a euro na centy, nebo českou korunu na haléře. Japonský jen však žádné podjednotky nemá. Sám představuje nejmenší směnnou jednotku, takže vlastně plní stejnou funkci jako 1 čínský fen, 1 americký cent nebo 1 eurocent. Tomu odpovídá jeho zdánlivě „slabý“ kurz.

  • Aktuálně platné japonské bankovky: 1 000 ¥, 2 000 ¥, 5 000 ¥, 10 000 ¥
  • Aktuálně platné japonské mince: 1 ¥, 5 ¥, 10 ¥, 50 ¥, 100 ¥, 500 ¥

Japonský jen – kurz, graf

Japonské císařství prohrálo druhou světovou válku, a proto se podřídilo vítězným západním mocnostem. Reformovalo svoje školství, přijalo demokracii a konkurenční tržní ekonomiku. Kurz japonského jenu byl dočasně zafixován vůči americkému dolaru na 360 ¥/$. Ale reformy se vydařily, země vycházejícího slunce se stala hospodářským premiantem a její měna posílila. Kurz japonského jenu se dostal pod 150 ¥/$, respektive pod 7 ¥/Kč.

Převod CZK/JPY → kalkulačka

Japonské hospodářství od 90. let minulého století klesá, stagnuje, nebo roste pomalu. Ještě v roce 2010 bylo druhou největší národní ekonomikou po USA, posléze však bylo předstiženo Čínou a Německem. Tamní veřejný dluh vystoupal na 263 % ročního hrubého domácího produktu (HDP), takže je vyšší než v jakékoli jiné rozvinuté zemi. Ostrovní monarchie rychle stárne, protože třetina mladých Japonek neplánuje vlastní děti.

Vlast šintoistického náboženství přesto zůstává atraktivní destinací, která přitahuje zvídavé cizince svojí poetickou kulturou, rozmanitou přírodou a vyspělými technologiemi. Jestli míříte do Tokia, Jokohamy nebo Osaky, na cestu si přibalte japonský jen. Kurz vám spočítá aktuální kalkulačka. Převod CZK/JPY: