Livekurzy.cz

Kolik je dolar? AUD, CAD, HKD, NZD, SGD, TWD, USD

Nejslavnější světová měna se jmenuje podle českých stříbrných tolarů. Spojené státy americké zavedly dolar jako svoje platidlo poté, co vyhrály svoji válku o nezávislost. Stejné jméno pro svoje oběživo následně zvolily Kanada, Hongkong, Taiwan, Austrálie, Nový Zéland a Singapur. Podívejme se, kolikrát silnější jsou cizí měny oproti české koruně. Pokaždé dostaneme jinou odpověď na otázku, kolik je dolar.

Kolik je dolar?
Foto: pexels.com

Kolik je americký dolar (USD)

Největší světová ekonomika disponuje nejsilnější armádou, nejoblíbenějšími burzami a nejpoužívanější měnou. Zelená jednodolarová bankovka se tiskne ve Spojených státech amerických (USA), ale potom slouží obchodníkům a státům po celé planetě. Tuhle měnu preferují ropní magnáti, bankéři a také obyčejní lidé, když míří do Ameriky nebo do exotických zemí.

V následujícím grafu zjistíte, kolik potřebujete českých korun (CZK), abyste dostali 1 americký dolar (USD).

Čím vyvážíte jeden kanadský dolar (CAD)

Další silnou měnu objevíme v kolébce ledního hokeje. Kanada se vyznačuje liberální demokracií, právním státem a stabilními vládami. Její měnu proto oceňují všechny centrální banky. Kanadské peníze představují 2,43 % globálních devizových rezerv, populárnější jsou pouze americké dolary, eura, japonské jeny, britské libry a čínské jüany.

Ovšem pokud míříte za Atlantik, zajímají vás spíše směnné kurzy. Proto graficky znázorníme, kolik českých korun koupíte za 1 kanadský dolar (CAD).

Co stojí singapurská měna (SGD)

Míříme do jihovýchodní Asie, kde leží výkonný městský stát. Když přepočítáme hrubý domácí produkt na osobu, Singapur vyjde jako pátý nejlepší na světě. Výkonnější jsou pouze Lucembursko, Irsko, Norsko a Švýcarsko. Singapurci hovoří malajsky a svojí měně říkají nejčastěji ringgit, ačkoli oficiálně jde o další dolar (SGD). Jeho kupní síla opět mnohonásobně přesahuje českou korunu. Mrkněme se, kolik je dolar v Singapuru:

Kolik korun je 1 australský dolar (AUD)

Přelétáme na nejmenší kontinent, na kterém ovšem vyrostl vyspělý a bohatý stát. Austrálie se pyšní nejčistším vzduchem, největším korálovým útesem nebo nejdelší rovnou železniční tratí. Protinožci jsou atraktivní také ve finančním smyslu.

Australský dolar (AUD) patří mezi měny, které jsou nejčastěji obchodovány na globálních devizových trzích. Rychleji se točí pouze jeho americký jmenovec, euro, japonský jen, britská libra a čínský jüan. Česká koruna je slabší.

Jakou sílu má novozélandský dolar (NZD)

Pokračujeme dále Tichým oceánem, abychom se zastavili na půvabném souostroví. Na Novém Zélandu žijí vzácní papoušci, slípky nebo tučňáci, ale národním symbolem se tady stal kivi. Tento pták nelétá, hnízdí na zemi a možná brzy vyhyne. Nicméně jeho podobizna se vyjímá na novozélandské jednodolarové minci, které se neoficiálně říká kivi. Český lev sice vypadá silněji, ale naše koruna má menší kupní sílu.

Zkontrolujme, kolik je dolar na Novém Zélandu (NZD)!

Jakou hodnotu má hongkongská měna (HKD)

Na pobřeží Jihočínského moře tepe fascinující město, které dříve patřilo do Britského impéria, ale nyní náleží do Čínské lidové republiky. Proto se tady historicky protínají různé ekonomické a politické systémy.

V Hongkongu prosperuje kapitalismus, ačkoli zahraniční politiku a obranu řídí komunisté v Pekingu. Naproti tomu místní měna je navázána na americký dolar, přičemž kurz osciluje v omezeném intervalu: 1 USD = 7,75 až 7,85 HKD. Ještě slabší bývá naše koruna.

Kolik je dolar na Taiwanu (TWD)

Zůstáváme v Jihočínském moři, ale přesouváme se východněji. Na Taiwanu prosperuje ostrovní stát, který se nazývá Čínská republika. V politické rovině tady panuje demokracie, zatímco zdejší hospodářství funguje na tržním principu.

Taiwan prozatím uhájil svoji nezávislost, i když komunisté v Čínské lidové republice tvrdí, že ostrovní stát patří do jejich impéria. Má také svůj vlastní dolar (TWD), který většinou nese nižší hodnotu nežli česká koruna (CZK).