Livekurzy.cz

Nejsilnější měna na světě: dolar versus dinár

Humanisti vidí největší sílu v lidech, diktátory zajímají zbraně a obchodníci přepočítávají finance. Různé osobnosti a sociální skupiny mají odlišné hodnoty. Podle toho odpovíme na otázku, jak se jmenuje nejsilnější měna na světě. Odpověď zní dinár, dolar, jüan, nebo rupie.

poušť, velbloud, nejsilnější měna na světě
Foto: pexels.com

Nejpočetnějšímu národu slouží indická rupie

Nejlidnatějším státem byla dlouho Čínská lidová republika, tamní komunistická strana však cíleně omezila porodnost. Vysokou natalitou mezitím vynikala Indie, která svým občanům nikdy nezakazovala druhé, třetí ani žádné další dítě.

Hinduistický stát má nyní 1,5 miliardy obyvatel, což znamená 18,5 % celosvětové populace. Indická rupie slouží nejpočetnějšímu národu, ale přitom je slabší než česká koruna. 1 INR = asi 27 našich haléřů.

Nejvýkonnější ekonomikou je krytý čínský jüan

Nad Pekingem stále vlaje rudá vlajka, ale už nejde o klasickou komunistickou totalitu. Tamní komunisti tolerují soukromé podnikatele, aby urychlili hospodářský růst. Čínský kapitalismus nesvědčí lidským právům, ale vykazuje určitě ekonomické úspěchy.

Pokud porovnáme, kolik toho jednotlivé země vyprodukují a jakou hodnotu má toto bohatství v jejich domácích cenách, potom vyhrává Čína. Hrubý domácí produkt (HDP) v paritě kupní síly tam dosahuje asi 33 bilionů $, zatímco v USA činí zhruba 27 bilionů $. V nejvýkonnější asijské ekonomice obíhá čínský jüan, který však prozatím nezískal titul „nejsilnější měna na světě“. 1 CNY = asi 3,21 Kč.

Nejpoužívanější zůstává americký dolar

Spojené státy mají vážnou konkurentku v Číně, nicméně nadále zůstávají hlavní světovou velmocí. V absolutních číslech se stále pyšní největší produktivitou, nejlepší armádou a nejoblíbenější národní měnou. Když těžební společnosti prodávají ropu a finančníci nakupují devizy, nejčastěji preferují americký dolar.

V devizových rezervách nejvýznamnějších bank leží asi 6,6 bilionu USD, což znamená zhruba 55 % celkových zásob. Americký dolar patří mezi nejsilnější světové měny, šampionem směnných kurzů však není. 1 USD = asi 2,70 Kč.

Nejsilnější měna na světě = kuvajtský dinár

Zatímco Američané a Číňané soupeří, kdo je pracovitější a skromnější, ropní šejkové žijí v klidu a luxusu. Vládnou monarchiím, které skýtají nesmírné nerostné bohatství. Proto přitahují kupce, investory a další obchodníky. Není divu, že nejdražší peníze nalezneme na Arabském poloostrově a v Perském zálivu.

Nejsilnější měna na světě se jmenuje kuvajtský dinár. 1 KWD = asi 74 Kč. Druhý nejvyšší kurz má bahrajnský dinár. 1 BHD = 60 Kč. Třetí nejdražší měnou je ománský rijál. 1 OMR = 59 Kč. V měnovém žebříčku následují jordánský dinár, britská a gibraltarská libra, kajmanský dolar, švýcarský frank a euro.