Livekurzy.cz

Detail akcie ČEZ aktuálně: kurz, cena online

České jaderné elektrárny jsou stále ještě otevřené soukromým investorům, vláda však plánuje jejich zestátnění. Otázka zní, kolik případně zaplatí privátním akcionářům, aby získala stoprocentní kontrolu nad celou firmou. V praxi rozhodne tržní poptávka, veřejné mínění a také platná legislativa – zkrátka každý zdánlivý detail. Akcie ČEZ aktuálně: kurz, cena, graf online.

žárovka, zeměkoule, energie, detail akcie čez

Vývoj na českém energetickém trhu

V tuzemsku působí desítky obchodních společností, které zájemcům prodávají elektřinu, zatímco na střechách přibývají fotovoltaické panely. Ale největším výrobcem, distributorem (provozovatelem elektrického vedení) a dodavatelem (koncovým prodejcem) zůstává ČEZ.

Energii vyrábí především v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany, ovšem využívá také fosilní a obnovitelné zdroje. Drtivou většinu svojí elektřiny prodává v tuzemsku na základě dvoustranných obchodních kontraktů. Zbylých 5 % elektrické energie exportuje do zahraničí, přičemž stejné množství nabízí na Evropské energetické burze (EEX) v německém Lipsku.

ČEZ zároveň pomáhá české vládě v plynárenství. Má pronajatou část severomořských terminálů, do kterých americké, asijské a africké lodě přivážejí zkapalněný zemní plyn (LNG). Palivo v plynném skupenství následně teče trubkami do naší vlasti. ČEZ takhle zajišťuje třetinu zemního plynu, který shoří v České republice. Na našem maloobchodním plynárenském trhu je druhým největším dodavatelem, když zaostává za společností innogy.

Detail akcie ČEZ aktuálně – kurz, graf

Hovoříme o akciové společnosti, ve které klíčovou roli hraje česká vláda. Podíly na základním kapitálu jsou rozděleny následovně: 69,78 % patří Ministerstvu financí, 17,16 % náleží jiným právnickým osobám a 13,06 % připadá individuálním investorům. Akcie jsou obchodovány na evropských burzách, přičemž jejich kurz v minulosti stoupal a klesal podle toho, zda na starém kontinentě zdražovala nebo zlevňovala elektřina.

Detail akcie ČEZ aktuálně: Většina oslovených analytiků věří, že podíly v české polostátní energetické společnosti jsou nyní vhodné k prodeji. Přitom odhadují, jak se v následujících 12 měsících vyvine kurz. Když zprůměrujeme jejich predikce, potom vyjde, že akcie ČEZ dosáhne 904,02 Kč. Budoucnost ovšem nikdo nezná, a proto vám nedáváme žádná investiční doporučení.

ZdrojOdhadovaná cena za 12 měsíců
Fio.cz951,00 Kč
Investing.com918,99 Kč
MarketScreener.com918,99 Kč
Průměr904,02 Kč
Patria.cz895,93 Kč
Yahoo.com889,93 Kč
Barrons.com876,66 Kč
WSJ.com876,66 Kč

Jaká bude další dividenda

Polostátní společnost průběžně investuje do svého rozvoje, ačkoli část svého zisku každoročně rozděluje mezi akcionáře. Dividenda dosáhla historického maxima v roce 2023, kdy činila 145 Kč na akcii. Důvodem byla energetická krize, ve které rekordně zdražila elektřina a razantně stouply zisky jaderných elektráren. Nyní energie opět zlevňuje. Analytici proto očekávají, že dividenda v letech 2024 a 2025 klesne na 50 Kč/akcii/rok.

Kde a jak koupit akcie ČEZ online

Podíly jsou obchodovány na burzách cenných papírů v Praze, Varšavě a Frankfurtu. Tam prodávají a nakupují velké finanční společnosti, které také zprostředkovávají transakce pro obyčejné lidi. Akcie ČEZ pořídíte například přes Českou spořitelnu, ČSOB, Komerční banku, Raiffeisenbank, UniCredit Bank nebo Fio banku. Eventuálně vyzkoušejte investiční platformy Portu, Degiro, Interactive Brokers apod.

Cena závisí také na politicích

Premiér Petr Fiala v energetické krizi prohlásil, že vláda chce kontrolu nad nejdůležitějšími českými elektrárnami. Doposud však nezodpověděl otázku, jak toho docílí. Nabídne Ministerstvo financí minoritním akcionářům, že férově odkoupí jejich akcie? V takovém případě by cena zřejmě stoupla. Nebo poslanci změní zákony tak, aby byli menší akcionáři vytlačeni násilím? Potom by akcie pravděpodobně zlevnily.

Energetická krize mezitím odeznívá, trh opět funguje a elektřina zlevňuje. Vláda náhle nemá pádný důvod, aby za stamiliardy Kč zestátňovala soukromý majetek. Proto není jisté, jestli svůj původní plán uskuteční, nebo jej přehodnotí. Investoři ovšem stále spekulují, zda jsou akcie ČEZ dobrou, nebo riskantní investicí.