Livekurzy.cz

Budoucnost online pokeru v Česku

Doby, kdy na českém trhu byly až desítky online pokerových heren, jsou pryč. Po uvedení loterijního zákona v roce 2017 se nabídka online pokeru značně smrskla.

Doby, kdy na českém trhu byly až desítky online pokerových heren, jsou pryč. Po uvedení loterijního zákona, který začal platit v roce 2017, se nabídka online pokeru značně smrskla a v současné době jsou v Česku jen tři takto zaměřené herny.

Online poker
Foto: Pixabay

Problémy s licencemi

Berme v potaz jen ty plně licencované provozovatele, tedy legální pokerové herny. V současnosti na našem trhu působí trio Party Poker, SYNOT TIP Poker a PokerStars. Ani pro ty ale nebylo získání potřebné licence bezproblémové. Zatímco herna Pokerstars získala oprávnění působit v Česku hned na začátku roku 2017, tak společnost SYNOT TIP se přidala až v létě toho stejného roku, zatímco Party Poker přibyl na seznam legálních provozovatelů až v první polovině roku 2019.

Zisk licence byl spojený s několika překážkami, kvůli kterým se zahraniční pokerové herny z České republiky stáhly. Šlo například o osobní ověření totožnosti hráčů nebo o vysoké daně. Ani po získání licence ale neměly dané herny vyhráno. Zákon totiž značně komplikoval pořádání oblíbených vícestolových turnajů, nově se mohli čeští hráči zapojit do hry až po vybrání půlky garance daného turnaje. Některé herní formáty zase neprošly přes podmínku o minimální hodnotě raku (poplatek, který si herna strhává za organizaci hry). Poker si v předchozích letech získal hodně hráčů díky tomu, že má jednoduchá pravidla a výherní kombinace, najednou ale vznikla paradoxní situace – čeští hráči se sice dočkali první licencované pokerové herny, její nabídka byla ale jen jakousi demo verzí.

Fakt, že u nás přes dva roky působila jen jedna herna, samozřejmě také nepomohl z hlediska konkurence. Nikdo netlačil na Pokerstars pro urychlení změn k lepšímu nebo pro představení nějaké zajímavé akce. Zde je ale zase potřeba dodat, že v případě různých bonusů měly herny opět překážku v zákoně, který výhodné akce pro hráče omezoval.

Zlomové roky pro poker

Zasaženi byli jak pravidelní hráči pokeru, kteří se museli za svou hrou stěhovat do zahraničí, tak i rekreační hráči, kteří se pokerem chtěli jen bavit nebo si zkrátit dlouhou chvíli. Oblíbenější tak začaly být různé zábavné online hry, oproti pokeru to ale samozřejmě byla jen slabá náplast.

Celkově byly roky 2016 a 2017 pro tuzemský poker zlomové. V roce 2016 si poker získal velkou mediální pozornost, když se český profesionál Vojtěch Růžička umístil v Las Vegas na pátém místě nejprestižnějšího pokerového turnaje světa WSOP. Vypadalo to, že je u nás poker na vzestupu. Pak ale přišel rok 2017 a velké přibrzdění tohoto elánu v podobě nového loterijního zákona. Pokerové herny i samotní hráči si začali zvykat na novou realitu. A i když už se na našem trhu asi nikdy nedočkáme dvaceti fungujících heren, tak je jen dobře, že je v současnosti na výběr alespoň ze tří provozovatelů. V nejbližší době to na vstup nějaké čtvrté herny sice nevypadá, ale nechme se překvapit.

18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!