Livekurzy.cz

Proč má populární loterie Sportka 49 čísel?

Loterie Sportka je číselná hra provozovaná společností Sazka. Sázející má za úkol uhodnout 6 čísel ze 49, aby získal výhru. Proč jde ale právě o 49 čísel?

Loterii Sportka už zná v České republice snad každý. Jde o loterijní hru provozovanou společností Sazka, ve které má sázející za úkol uhodnout 6 čísel ze 49, aby tak vyhrál vysokou finanční odměnu. Proč jde ale právě o 49 čísel?

Číselná loterie
Číselná loterie Sportka má 49 čísel, foto: Pixabay.com

Loterie Sportka a její začátky

Kořeny naší nejznámější loterie vedou do Německa. V roce 1955 se v Severním Porýní-Vestfálsku zrodila loterie, ve které bylo taženo 6 čísel ze 49. A právě tento model převzala o dva roky později loterie Sportka. První tah proběhl v tehdejším Československu na Velikonoční pondělí a cena sázky byla nastavena na 3 koruny. Výherce si následně mohl odnést maximálně 40 tisíc korun.

Když sázející vybíral svých 6 čísel ze 49, tak zároveň označoval jednotlivé sporty. V minulosti totiž bylo každé číslo spjato s konkrétním sportem. Třeba fotbal měl čtrnáctku, hokej zase devatenáctku a motorismus – včetně Formule 1 – patřil pod číslo 25. Dnes už některé z obsazení těchto čísel působí komicky, například pětka totiž patřila golfu, ale protože byl tento sport za minulého režimu považován za buržoazní, tak musel nakonec ustoupit gorodkám. Je pochopitelné, že byste na tomto seznamu marně hledali dnes velice populární zápasy MMA, i když bojové sporty byly i tak zastoupeny boxem a zápasem.

Nejvyšší výhry ve Sportce

Sportka už od počátku poutala velkou pozornost. Zažila sice i propady, když její maximální výhra klesla v roce 1961 na 15 tisíc korun, ale od té doby se částka, kterou jste mohli vyhrát, jen zvyšovala. Na cestě za výhrou přitom každý používá svůj vlastní postup. Vsazená čísla je možné náhodně vygenerovat nebo vsadit ta, kterým sami nejvíce věříte. Lidé historicky volí spíše druhou možnost. Dlouhodobá statistika však ukazuje, že podíl výher mezi náhodně vsazenými tikety a vlastními čísly je 50 na 50. Sázející láká i nešťastná třináctka, společnost Sazka z tohoto důvodu v pátek třináctého zaznamenávala vyšší počet vsazených tiketů. V současné době se loterie Sportka losuje 2x týdně, takže kontrolovat tikety mohou sázející každou středu a neděli po osmé hodině večer.

O tom, že lidé hledají různé způsoby, jak ve Sportce uspět, svědčí i fakt, že se při sázení spoléhají například na horoskop nebo rodinná data narození. Každý zkrátka doufá, že mu Sportka pomůže ke zbohatnutí. Ideálně tak jako manželům z Chrudimska, kteří v roce 2013 vyhráli 400 milionů korun. Od maximální výhry 40 tisíc korun v 50. letech je to skoro až nepředstavitelný skok.

18+ | Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!