Livekurzy.cz
2. Bundesliga - logo Fortuna Dusseldorf

2. Bundesliga 2018/2019 – Fotbal Německo, výsledky

2. Bundesliga je spolu s druhou anglickou ligou nejsledovanější nižší soutěží na světě. Přečtěte si více o její historii a hracím formátu.

Bundesliga
Foto: Pixabay

I když je 2.Bundesliga v Německu druhou nejvyšší ligou, tak v měřítku celé Evropy se jedná o velmi sledovanou soutěž. Návštěvnost 2. Bundesligy je opravdu velmi vysoká a například průměrný počet diváků se s českou Fortuna ligou vůbec nemůže srovnávat.

2. německá fotbalová Bundesliga

2. německá fotbalová Bundesliga vznikla pouhých 11 let po založení 1. Bundesligy v roce 1974. Nejdříve byla 2. Bundesliga rozdělena na dvě soutěže – severní a jižní. Jejich vítězové pak přímo postupovali do Bundesligy. Týmy z druhých míst se pak mezi sebou střetli o zbývající třetí postupové místo. Od ročníku 1980/1981 se pak 2.Bundesliga hraje jako jedna celostátní soutěž. A rovněž systém postupu je stejný. Do Bundesligy tedy postupují přímo 2 týmy a třetí se střetne v baráži s 16. týmem 1. Bundesligy. Pouze v sezónách 1992/93 až 2007/08 se z bezpečnostních důvodů baráž nehrála a postupovali rovnou první 3 týmy.

2. Bundesliga – návštěvnost

S příchodem movitých majitelů, kteří začali uměle vytvářet týmy v různých koutech Německa, se začalo stávat, že do druhé ligy sestupovali i týmy s velkou tradicí. V roce 1996 například sestoupil Eintracht Frankfurt společně s 1.FC Kaiserslautern. O dva roky později k nim přibyl i 1.FC Kolín a v následujícím roce i Borussia Monchengladbach. A právě účast tradičních týmů znamenala velký divácký boom 2. Bundesligy. V loňské sezóně byla průměrná návštěvnost více než 21 000 diváků na zápas. Jen pro porovnání, v české Fortuna lize chodí na zápasy průměrně zhruba 5 000 diváků. 2. Bundesliga má návštěvnost srovnatelnou s nejvyššími ligami v Nizozemí, Francii a dokonce i s italskou Serií A! Více diváků na druhou nejvyšší ligu chodí pouze v Anglii. Rekord v návštěvnosti drží duel Herta Berlín – Augsburg, který se hrál v sezóně 2010/2011 na olympijském stadionu a cestu si na něj našlo neskutečných 77 116 diváků.

2. Bundesliga – trofej

Se vzrůstající popularitou 2. Bundesligy také ruku v ruce roste její prestiž. A tak od sezóny 2008/2009 získává její vítěz i trofej. Ta je vyrobena ze stříbra, váží 8,5 kg a je pojištěna na 30 000 euro. Jako první jí nad svou hlavu zvedli 24.května 2009 fotbalisté Freiburgu.

2. Bundesliga 2018/19 – týmy a Češi

I v letošním roce má 2.Bundesliga 18 účastníků. Mezi největší favority na přímý postup do 1. Bundesligy patří Hamburger SV, který od svého založení v roce 1919 až do loňské sezóny nikdy nesestoupil. O první příčky se budou jistě rvát i týmy jako je 1.FC Kolín či Bochum, které jsou také spíše zvyklé hrát v Bundeslize.

Tím, jak naši fotbalisté pomalu vyklízejí pozice v evropských top ligách, tak se 2.Bundesliga stala zajímavou soutěží pro české fanoušky. Ale v letošním ročníku 2. Bundesligy bohužel žádný Čech pravidelně nenastupuje, protože v loňském roce čeští hráči se svýmy týmy většinou postoupily o patro výš nebo sestoupili. Jediným Čechem ve 2. Bundeslize je člen naší reprezentace U19, talentovaný Vasil Kusej, který hraje za Dynamo Drážďany a bude si tak moci užít i krásné drážďanské vánoční trhy.

2. Bundesliga 2017/18

V sezóně 2017/2018 ovládla 2. Bundesligu Fortuna Dusseldorf, která se tak po pěti letech vrátila do německé nejvyšší fotbalové soutěže. A všichni její fanoušci věří, že to bude na delší dobu, než v sezóně 2012/2013, kdy Dusseldorf hned po roce sestoupil. Druhé postupové místo do Bundesligy vybojoval Norimberk, jemuž v sezóně velmi výrazně pomohl český záložník Ondřej Petrák. Třetí místo vybojoval poměrně překvapivě Kiel, ale v baráži se třetím nejhorším týmem Bundesligy, kterým byl Wolfsburg, neuspěl a 2. Bundesligu tak hraje i letos.

3. německá fotbalová liga

I třetí nejvyšší fotbalová liga je v Německu celostátní a hraje jí 20 týmů.. V Čechách si řekneme, že třetí nejvyšší soutěž už nikoho moc nezajímá, ale v Německu tomu tak není. Například v letošním roce, 3.Bundesligu hrají takové tradiční týmy jako je Kaiserslautern, Mnichov 1860, Hansa Rostock, Chotěbuz a nebo Karlsruhe. A pokud si myslíte, že tyto týmy musí hrát zákonitě o postup, tak tomu ale vůbec být nemusí. Ostatně letošní ročník je toho důkazem. Většina těchto týmů se totiž pohybuje ve středu tabulky. Ze třetí nejvyšší německé soutěže postupují do 2.Bundesligy dva týmy přímo a třetí hraje baráž. Ale protože nižší soutěže jsou již regionální, tak ze 3. německé fotbalové ligy sestupují rovnou 4 týmy.