Australian Open 2019 program a výsledky

Australian Open 2019 program a výsledky

Australian Open je již tradičně prvním grandslamovým turnajem v roce. Hraje se v australském Melbourne a je to jediný ze čtyř grandslamových turnajů, který se odehrává na jižní polokouli. A i z tohoto důvodu je v dnešní době nazýván jako Grand Slam Asia Pacific.

Australian Open 2019
Australian Open 2019, Foto: Facebook.com

Aktuální výsledky Australian Open 2019 naleznete zde

Australian Open 2019 termín – kdy se hraje

V roce 2019 začíná Australian Open v pondělí 14. ledna a vítěze mužské dvouhry budeme znát v neděli 27.ledna. Dvouher se zúčastní 100 nejlepších hráčů z žebříčku ATP Tour a WTA Tour. Největším favoritem mužské dvouhry je jednoznačně Novak Djokovič, na jehož vítězství si momentálně můžete vsadit u Tipsportu s kurzem 2,25. Dalšími možnými kandidáty na titul jsou pak Roger Federer a Rafael Nadal. Mezi ženami pak takto jasnou favoritku nenajdeme. Fortuna vypsala nejnižší kurz na vítězství Sereny Williamsové 6,5. Na Petru Kvitovou si můžete vsadit s kurzem 15 a na Karolínu Plíškovou pak nabízí Fortuna kurz 14.

>>> Postoupí Petra Kvitová až do finále? Vsaďte si ve Fortuně a získejte zdarma bonus 700 Kč!

Kvalifikace Australian Open 2019

Kvalifikace na každý grandslamový turnaj probíhá vždy v předchozím týdnu od středy. V případě Australian Open 2019 tedy se kvalifikace hrála od 9.ledna. Kvalifikace dvouhry se účastní celkem 96 hráčů a po odehrání tří kol, postoupí do hlavní soutěže 12 tenistů. V případě zranění, nebo odhlášení některého jistého účastníka dříve než začne turnaj, jsou z kvalifikace vybráni i tzv. šťastní poražení, kteří se pak soutěže zúčastní na poslední chvíli. Zajímavé je také každý rok sledovat, jak si vedou účastníci Hopmanova poháru, který je nejsledovanější přípravou před Australian Open.

Australian Open 2019 pavouk

Ve dvouhře je nasazeno 32 hráčů a hráček, kteří mají v pavouku své pevné místo a k nim jsou pak ve čtvrtek před začátkem turnaje rozlosovaní ostatní účastníci. Nasazení hráči se mohou střetnout vždy nejdříve ve 3.kole.

AO - Novak Djokovič, Roger Federer
Novak Djokovič, Roger Federer, Foto: Facebook.com

Australian Open 2019: bodování

Australian Open 2019 je bodované stejně jako ostatní tři grandslamy. V žádných jiných turnajích tenisté nemohou získat tolik bodů jako na grandslamech. Vítězové si v žebříčku ATP polepší o 2000 bodů, poražení finalisté o 1200 bodů. Účastníci semifinále získají 720 bodů, čtvrtfinalisté 360 a osmifinalisté 180 bodů. Hráči, kteří vypadnou ve 3.kole dostanou 90 bodů, vypadnuvší ve 2.kole si polepší o 45 bodů a všichni účastníci hlavního turnaje dostanou alespoň 10 bodů. Bodovaná je ale i kvalifikace. Kdo postoupí z kvalifikace získá 25 bodů, vyřazení ve 3.kole 16 a vyřazení ve 2.kole si polepší alespoň o 8 bodů. V ženské části je bodování mírně odlišné. Ženy obvykle získávají o trochu více bodů než muži. Výherkyně dostane také 2000 bodů, finalistka ale už 1300, semifinalistka 780, čtvrtfinalistka 430 a osmifinalistka 240 bodů. I z tohoto důvodu jsou bodové rozdíly v ženském žebříčku WTA přece jen menší než v mužském ATP Tour.

Australian Open 2019: prize money, finanční odměny

Stalo se snad již pravidlem, že s každým novým ročníkem finanční odměny pro hráče vzrostou. Na Australian Open 2019 bude mezi všechny hráče rozděleno celkem 43 miliónů dolarůtolik ani ve Sportce vyhrát nemůžete. Nejvíce získají vítězové dvouher – $4,5 milionu. Nezanedbatelná je i odměna pro hráče a hráčky, kteří vypadnou v 1.kole, ti totiž získají $85,000. Na Prize Money je hezky vidět, jaký je rozdíl mezi popularitou dvouher a čtyřher. Například vítězové mixu si mezi sebe rozdělí $180,000 a každý tak vlastně dostane stejné peníze, jako kdyby vypadl v 1.kole dvouhry. Zajímavá by bylo mezi tenisty uspořádat anketu, kolik z nich své výhry převádí na Bitcoiny.

>>> Vsaďte si Australian Open ve Fortuně a získejte navíc bonus 700 Kč!

Australian Open povrch

Až do roku 1988 se hrálo Australin Open na trávě. Od roku 1988 se již hraje v nám všem dobře známém Melbourne Parku na kurtech s tvrdým povrchem. Konkrétně se tento středně tvrdý povrch, který v roce 2008 nahradil Rebound Ace povrch, jmenuje Plexicushion Prestige. Zajímavostí je, že pouze dva tenisté dokázali vyhrát na těchto dvou odlišných tvrdých površích a nemůže to být nikdo jiný než dvojce Roger Federer a Serena Williamsová. Australian Open také jako první představilo divákům zatahovací střechu a letos jí mají hned tři hlavní kurty – Rod Laver Arena, Hisense Arena a Margaret Court Arena. V Austrálii zatahovací střecha pomáhá hráčům hlavně před velkým horkem a schovávají se tak paradoxně před modrou oblohou. To naopak ve Wimbledonu chrání kurty především před deštěm.

Australian Open 2019, arena
Australian Open, Foto: Facebook.com

Australian Open 2018

V loňském roce se hrál jubilejní 50.ročník Australian Open v otevřené éře tenisu. Titul do Melbourne přijel obhajovat legendární Švýcar Roger Federer a byla to velice zdařilá obhajoba, neboť ve finále v pětisetové bitvě porazil Chorvata Marina Čiliče. Ženská část turnaje se musela obejít bez obhájkyně, Sereny Williamsové, která si plnila mateřské povinnosti. Na uvolněný trůn pak usedla Dánka Carolina Wozniacká, která získala svůj první grandslamový titul a zavřela tak ústa všem svým kritikům, že se akorát zařadí do řady bývalých světových jedniček, které nikdy grandslam nevyhráli. Z českých tenistů se nejvíce dařilo Tomáši Berdychovi, který vypadl až ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem. Ve stejné fázi turnaje vypadla i naše nejlepší žena, Karolína Plíšková.

Australian open 2017

Celkem 105.ročník tenisového grandslamu se stal pozoruhodný hned díky několika událostem. Na tento ročník nezapomene Serena Williamsová, která získala rekordní 23. grandslamový vavřín. O den později jí také napodobil Roger Fereder, který si na své konto připsal pro změnu mezi muži rekordní 18. vítězství na grandslamových turnajích a zároveň se stal prvním mužem, který dokázal na třech různých grandslamech vyhrát hned 5x.

Australian open vítězové

Mužští rekordmani v počtu titulů jsou dva. Roger Federer a i Novak Djokovič dosáhli shodně hned na 6 titulů ve dvouhře. To Američanka Serena Williamsová má na svém kontě rovnou 7 titulů z Australian Open. Vyhrát tolik titulů je opravdu úctyhodný počin, to se často nepovede ani spoustě hráčů na Playstationu. Největšími vládci Austrálie jsou bratři Bryanovi se šesti tituly. Z českých hráčů se mezi vítěze zapsal dvakrát Ivan Lendl (1989 a 1990) a v roce 1998 také Petr Korda, jehož triumf o měsíc později zastínili naši hokejisté na olympijských hrách v Naganu. Mezi českými vítězkami najdeme také dvě jména, Hana Mandlíková (1980 a 1981) a Martina Navrátilová (1987). Do finále se pak dokázaly probojovat i Helena Suková a Jana Novotná, ale obě bohužel prohrály.

>>> Na aktuální vývoj kurzů všech tenisových utkání se podívejte v sekci Tenis